Velvyslanectví České republiky v Ottawě

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kanada podepsala investiční dohodu s Čínou

(Archivní článek, platnost skončena 13.09.2013.)

Na okraji jednání lídrů zemí APEC ve Vladivostoku podepsali kanadský ministr mezinárodního obchodu Ed Fast a čínský ministr obchodu Chen Deming dne 8. září 2012 Dohodu o podpoře a ochraně investic (The Foreign Investment Promotion and Protection Agreement - FIPA). Dohoda byla podepsána v přítomnosti kanadského premiéra Harpera a čínského prezidenta Hu Jintaa.

Jednání o Dohodě FIPA mezi Kanadou a Čínou trvala 18 let a byla ukončena v únoru 2012 při oficiální návštěvě premiéra Harpera v Číně. Dohoda FIPA bude nyní předložena k ratifikačnímu procesu v obou zemích. V Kanadě bude dohoda projednávána v Dolní sněmovně parlamentu (the House of Commons) po dobu 21 pracovních dnů a vstoupí v platnost, jakmile ji podepíše generální guvernér Kanady a skončí ratifikační proces v Číně.     Kanada si od dohody FIPA slibuje silnější ochranu svých investic v Číně, tvorbu nových pracovních míst a ekonomického růstu.

Přímé zahraniční investice mezi Kanadou a Čínou se v letech 2005-2011 zvýšily více než pětkrát. Celkové kanadské investice v Číně dosáhly na konci roku 2011 výše 4,5 mld. CAD a meziročně byly vyšší o 9,6%. Investice směřují především do finančních služeb, dopravy a vyspělých technologií. Čínské investice v Kanadě dosáhly na konci roku 2011 celkové hodnoty 10,9 mld. CAD. Čínské firmy investují do průzkumu a těžby energetických surovin (ropné písky, zemní plyn).

Od nástupu premiéra Harpera k moci v únoru 2006 vstoupila v platnost dohoda FIPA s ČR (22.1.2012), Slovenskem (14.3.2012), Rumunskem, Lotyšskem, Peru, Jordánskem a byla uzavřena dohoda FIPA s Čínou, Indií, Kuvajtem, Bahrajnem, Madagaskarem a Mali.