česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kanada se připojí k jednání o vytvoření Trans-Pacific Partnership (TPP)

(Archivní článek, platnost skončena 21.06.2013.)

Kanadský premiér Staphen Harper oznámil, že Kanada byla na právě skončeném summitu zemí G-20 v mexickém Los Cabos pozvána k jednání o TPP. Kromě Kanady se k jednání o TPP připojí také Mexiko.

Současní členové TPP (Austrálie, Brunej, Chile, Malajsie, Nový Zéland, Peru, Singapur, USA a Vietnam) jednají o vytvoření zóny volného obchodu. TPP nyní zahrnuje 9 členských zemí s 510 mil. lidí, které vytváří společný HDP ve výši 17,6 bilionů USD. Se zapojením Kanady a Mexika bude společný trh zemí TPP představovat 658 mil. lidí a HDP ve výši 20,5 bilionů USD.

Kanada oznámila zájem o připojení k jednání o TPP v listopadu 2011 na zasedání zemí APEC (The Asia-Pacific Economic Cooperation) v americkém Honolulu. Od té doby vedla Kanada konzultace se všemi 9 členskými zeměmi s cílem získat podporu pro své přijetí. Každá členská země TPP má vlastní ratifikační proces k přijetí nových členů. Kanada očekává, že by se mohla připojit k jednání TPP na podzim t.r.

Hlavním cílem kanadského zájmu o účast v TPP je lepší přístup pro kanadské firmy na rychle rostoucí a perspektivní trh Asie. (Pozn. Kanada dosud neuzavřela dohodu o volném obchodu s žádnou zemí v Asii). Pozvání k účasti v TPP je výsledkem velkého lobbingu kanadského ministra mezinárodního obchodu (Ed Fast), zemědělství (Gerry Ritz) a především premiéra v uplynulých měsících. Nejdůležitější roli v přijetí sehrálo setkání premiéra Harpera s americkým prezidentem Obamou v průběhu summitu zemí G-20. Premiér Harper ho musel přesvědčit o tom, že Kanada je výrazným obhájcem práv duševního vlastnictví. (Pozn. USA hlasitě kritizují vlažný přístup Kanady k ochraně práv duševního vlastnictví – především krátká patentová ochrana léků a slabá ochrana autorských práv v hudebním a filmovém průmyslu, ICT. Kanadský parlament nyní projednává nový zákon o ochraně duševního vlastnictví). Kanada musela souhlasit s požadavkem současných členských zemí TPP na přijetí všech dosud uzavřených dohod v rámci TPP. Premiér Harper však oznámil, že jednání o TPP jsou v rané fázi.

Tvrdým oříškem pro Kanadu v rámci jednání o TPP bude udržet tzv. supply management system (SMS), který mimořádně vysokými dovozními cly (150-300%) v podstatě neumožňuje zahraničním firmám konkurovat kanadským producentům mléka, vajec a drůbeže. SMS je trnem v oku pro Nový Zéland, Austrálii i USA, které požadují jeho demontáž a volný přístup mléčných a drůbežích produktů na kanadský trh. Kanadě se dosud podařilo udržet SMS, ale silný nátlak těchto zemí povede minimálně k jeho úpravě. Zhruba 15.000 mléčných a drůbežích farem v Kanadě představuje velmi silnou lobbistickou skupinu. Teprve vlastní jednání o TPP ukáže, zda výrazná ochrana těchto producentů stojí za oběť volnému přístupu pro kanadské zboží na obrovský trh zemí TPP.