česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kanadský dolar a Island

(Archivní článek, platnost skončena 16.05.2013.)

První zprávu o zájmu Islandu přijmout kanadský dolar jako svoji novou měnu zveřejnil v Kanadě prestižní ekonomický časopis "Canadian Business" na konci listopadu 2011.


Zpráva nebyla brána moc vážně a dá se říci, že zapadla. Následně však kanadský velvyslanec na Islandu řekl v rádiu, že kanadská vláda bude otevřená diskuzi o tomto záměru. Na konci března 2012 časopis Canadian Business zveřejnil další článek o možnosti Islandu přijmout kanadský dolar. O stejném tématu nyní píše také prestižní časopis „MacLeans“.

Podle článků v obou časopisech jsou ekonomiky Kanady a Islandu založeny na přírodních zdrojích a obě země mohou mít více společného než Island a eurozóna. Velká vlna Islanďanů v minulosti přišla do Kanady a v současné době je aktivní komunita v provincii Manitoba. Vztahy mezi Kanadou a Islandem byly vždy dobré, což se nedá říci o vztahu Islandu s ostatními zeměmi. USA zavřely v roce 2006 svoji leteckou základnu u Reykjavíku. Dánsko zase vládlo nad Islandem, což pravděpodobně diskvalifikuje dánskou korunu jako možnou měnu pro Island. Britská libra je ze známých důvodů definitivně mimo hru. (Pozn. Islandská banka Landsbanki nabízela Britům před několika lety vysoce úročené spořící účty pod značkou Icesave. Po bankrotu Landsbanki v roce 2008 britská vláda zachránila vklady svých občanů sumou 2,35 mld. GBP a následně požadovala tuto částku od islandské vlády. Dvě referenda na Islandu to však odmítla. Bývalý britský premiér Gordon Brown dokonce uzákonil antiteroristickou legislativu na zmrazení islandských aktiv. Většina peněz by měla být Velké Británii kompenzována prodejem aktiv zkrachovalé Landsbanki, ale spor není zcela vyřešen.) 

Časopis Canadian Business dále informoval, že nápad na přijetí kanadského dolaru na Islandu byl údajně konzultován s nejmenovaným zástupcem kanadské centrální banky (Bank of Canada). Ten prý sdělil, že jednostranná směna islandské měny na kanadský dolar by pro Kanadu moc neznamenala. Island by si pouze musel nakoupit od Bank of Canada kanadské bankovky a mince, což centrální banka ráda udělá. Island by však neměl žádný vliv na rozhodování o měnové politice. Kanadská centrální banka však oficiálně toto odmítla komentovat. 

Články v obou časopisech také zmiňují, že v případě přijetí kanadského dolaru jako platidla na Islandu by Bank of Canada vydělávala na tzv. ražebném (tištění dolarů a ražbě centů pro Island). Kanadská ekonomika je zhruba 100x větší než islandská a ražebné pro domácí ekonomiku přináší Bank of Canada pouze 2 mld. CAD ročně. Islandské přijetí kanadského dolaru může dle Canadian Business zvýšit kanadské úsilí chránit svou suverenitu v Arktidě. Kanada a Island jsou členy Arktické rady a jejich spojenectví může zvýšit jejich vliv vůči USA a Rusku.