česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kanadský premiér k dluhové krizi v Evropě

(Archivní článek, platnost skončena 09.06.2013.)

V průběhu nedávné návštěvy Londýna u příležitosti oslav 60. výročí vládnutí královny Alžběty II. poskytl kanadský premiér Stephen Harper (SH) interview televizní stanici CBC the National a vyjádřil se k dluhové krizi v Evropě

SH varoval, že Evropa při řešení dluhové krize vlád i bank ztrácí čas a měla by urychleně přijít s plánem na dlouhodobé zajištění stability finančního sektoru. USA byly  kritizovány za řešení hypoteční a bankovní krize na konci roku 2008 a počátku roku 2009. Je však skutečností, že jakmile se USA rozhodly krizi řešit prostřednictvím programu TARP (Trouble Asset Relief Programodkup problematických aktiv finančních institucí americkou vládou) a fiskálními stimuly, krizi zvládly a zvrátily. To samé by měla udělat Evropa nyní. 

Expozice kanadské vlády a bank vůči problémovým evropským ekonomikám a bankám není vysoká. Existuje však expozice Kanady vůči ostatním, kteří mají expozici vůči Evropě. Podobná situace nastala v průběhu globální ekonomické recese v letech 2008-2009. Kanadský bankovní systém zůstává jedním z nejsilnějších na světě. Pokud se bude ekonomická krize v Evropě rozšiřovat a prohlubovat, negativně to zasáhne každého včetně Kanady. SH upozornil, že někteří jeho partneři už přiznali zasažení svých ekonomik evropskou krizí. Severní Amerika je dosud vůči evropské dluhové krizi relativně imunní, ale v případě prohloubení krize bude rovněž zasažena. Je nutné jednat rozhodně a rychle. Kanada má připravené pohotovostní plány pro minimalizaci případných ekonomických škod, stejně jako to provedla v letech 2008-2009. (Pozn. Kanada si může dovolit fiskální stimuly v případě ekonomické recese).

SH přiznal, že má neustále obavy o světovou ekonomiku od poloviny roku 2008. SH Kanaďanům stále opakuje, že kanadská ekonomika je na tom lépe než většina ekonomik světa a její střednědobé a dlouhodobé fundamenty jsou zdravější než u ostatních vyspělých zemí. Kanada je však zároveň součástí světové ekonomiky, která se zotavuje a zotavení je křehké. Světová ekonomika je nyní velmi křehká a postupně se dostáváme do stupně, kdy krátkodobá řešení nebudou dostatečná. Všechny ekonomiky střednědobě potřebují fiskální disciplínu, ale zároveň musí přijmout řadu opatření pro ekonomický růst. Kanada má ambiciozní obchodní agendu, postupně vylepšuje opatření na podporu aplikovaného výzkumu, provádí reformu pracovního trhu a regulatorní reformy. Tato opatření by měla zvýšit růstovou kapacitu kanadské ekonomiky. 

Co se týče měny Euro, SH se domnívá, že je nutné provést seriozní prošetření nedostatků struktury Eura. Centrální instituce Eura (tj. měnová politika, fiskální politika, finanční regulace) nejsou jednoduše tak robustní, jako v případě, kdy měna má za sebou národní vládu. Z různých důvodů nebyly tyto věci považovány za nezbytné v době vzniku Eura. V okamžiku měnové krize musí být provedena větší integrace než dosud. Euro v současné podobě se bude muset změnit nebo reálně hrozí postupný rozpad Eurozóny. Nejhorší věcí je neplánovaný odchod či odchody některých zemí z Eurozóny. Podobnou situací byl nečekaný bankrot jedné z největších amerických investičních bank Lehman Brothers v září 2008, který způsobil velký otřes finančního systému.