Velvyslanectví České republiky v Ottawě

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kanadský těžební průmysl a exportní příležitosti pro české firmy

(Archivní článek, platnost skončena 28.03.2013.)

Každoročně v březnu se koná v Torontu významný mezinárodní veletrh a konference těžebního průmyslu "Prospectors and Developers Association of Canada (PDCA). Letošního ročníku PDAC se zúčastnilo více než 1.000 vystavovatelů a téměř 28.000 návštěvníků ze 120 zemí světa.

Těžební sektor patří mezi hlavní průmyslové sektory Kanady. Na celkovém exportu v loňském roce (457,6 mld. CAD) se nerostné suroviny podílely zhruba 22%. Export ropy dosáhl hodnoty 67,6 mld. CAD, kovů a kovových rud 17,4 mld. CAD, zemního plynu 13,4 mld. CAD. V těžebním sektoru pracuje 308.000 lidí a během příštích 10 let bude potřebovat dalších 100.000 zaměstnanců. Kanadské těžařské firmy mají vlastnické podíly ve více než 8.000 společnostech a těžebních projektech ve 100 zemích světa. Těžařské firmy se podílejí 12% na přímých zahraničních investicích Kanady. Za posledních 10 let přijala Kanada nejvíce investic do průzkumu nových nalezišť nerostných surovin na světě. Průzkumné firmy využívají daňové kredity (Mineral Exploration Tax Credit) a nízké daně z příjmu. Kanadská federální vláda a vlády v provinciích a teritoriích obdržely od těžebních firem z daní a licenčních poplatků 8,4 mld. CAD v roce 2010.

Kanada má velká naleziště energetických surovin, vzácných kovů, kovových rud a zaujímá přední místa na světě v jejich produkci. Kanada má například druhé největší prokázané zásoby ropy na světě po Saudské Arábii ve výši 175 mld. barelů a největší prokázané zásoby kvalitního přírodního uranu na světě. Kanada je ve světovém měřítku největším producentem potaše, 2. největším producentem uranu a niklu, 3. největším producentem zemního plynu a 6. největším producentem ropy. Kanada je také významným producentem železné rudy, mědi, zinku, hliníku, olova, zlata, diamantů.

Těžební průmysl je soustředěn téměř ve všech kanadských provinciích a teritoriích:

potaš - Saskatchewan, New Brunswick

uran - Saskatchewan

nikl - Ontario, Newfoundland & Labrador, Manitoba

zemní plyn - British Columbia, Alberta, Saskatchewan

ropa - Alberta, Saskatchewan, Newfoundland & Labrador

železná ruda - Québec, Newfoundland & Labrador

měď - British Columbia, Ontario, Newfoundland & Labrador, Manitoba, Québec, Yukon

zlato - Ontario, Québec, Nunavut, Manitoba, British Columbia, Yukon, New Brunswick

stříbro - Yukon

diamanty - Northwest Territories

zinek - Ontario, Québec, New Brunswick, Manitoba, Yukon, British Columbia

České firmy mají reálnou šanci dodávat těžební stroje a zařízení kanadským firmám. Podmínkou je však nutná účast českých firem na největších mezinárodních veletrzích těžebního průmyslu v Kanadě. Kanada zažívá „boom“ v těžbě ropy z ropných písků v provincii Alberta. Plánovaná výstavba ropovodů Northern Gateway a Keystone XL z oblasti ropných písků v provincii Alberta na pobřeží British Columbia a do Texasu předpokládá zvýšenou produkci a dodávky ropy nejen do USA, ale především do Asie (Čína, Jižní Korea, Japonsko). České firmy by měly nabízenou příležitost využít a nabízet těžební stroje a zařízení na veletrzích v Kanadě s finanční pomocí Ministerstva průmyslu a obchodu nebo Hospodářské komory ČR. Nutná je včasná rezervace výstavního stánku vzhledem k velkému zájmu vystavovatelů.

Nejvýznamnější veletrhy těžebního průmyslu v Kanadě v roce 2013:

1) Prospectors and Developers Association Canada(PDAC)

 březen 2013, Toronto

www.pdac.ca

2) Canadian Institute of Mining (CIM)

5.-8. května 2013, Toronto

www.cim.org

3) Gas & Oil Expo

11.-13. června 2013, Calgary

www.gasandoilexpo.com