Velvyslanectví České republiky v Ottawě

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr mezinárodního obchodu Kanady na pracovní návštěvě v Rusku

(Archivní článek, platnost skončena 15.06.2013.)

Ve dnech 4.-8. června 2012 se uskutečnila obchodní mise téměř 30 kanadských firem do Ruska (Sankt Peterburg, Moskva, Kazaň) vedená ministrem mezinárodního obchodu Kanady Edem Fastem. Cílem mise bylo otevřít nové trhy pro kanadský export a investice.

Kanadské firmy pro obchodní misi do Ruska vybírala the Canadian Trade Commissioner Service (TCS) - vládní agentura na podporu exportu Ministerstva zahraničních věcí a mezinárodního obchodu (DFAIT). Účastnické firmy byly z následujících oborů – stavebnictví astavební výrobky, letecký průmysl, těžební sektor. (Pozn. TCS byla založená v roce 1894 a provozuje 18 kanceláří v Kanadě a 150 kanceláří ve světě).

Ministr Fast se v průběhu návštěvy Ruska zúčastnil zasedání ministrů obchodu zemí APEC (Asia Pacific Economic Cooperation) v Kazani, v jehož průběhu jednal bilaterálně s ministrem pro ekonomický rozvoj Ruska Andrejem Belousovem. V Moskvě se pak ministr Fast setkal s ruským vicepremiérem Arkadijem Dvorkovichem a ministrem pro přírodní zdroje a životní prostředí Sergejem Donskojem. Ministr Fast a vicepremiér Dvorkovich společně předsedají Mezivládní kanadsko-ruské ekonomické komisi, která je hlavním fórem pro obchodní a ekonomickou spolupráci. Od loňského zasedání komise v Ottawě spolupracují Kanada a Rusko na společných projektech v oblasti zemědělství, vedou jednání o uzavření smlouvy o vzájemné spolupráci ve vesmíru a zkoumají příležitosti pro spolupráci v oblasti investic, výzkumu a vývoje či těžebního sektoru.

Během návštěvy ministra Fasta v Rusku byly zaznamenány následující úspěšné případy ekonomické spolupráce:

-                           podepsána smlouva mezi kanadskou vládní exportní úvěrovou agenturou (Export Development Canada) a největší ruskou bankou Sberbank o podpoře prodeje kanadského zboží a služeb v Rusku;  

-                          kanadská firma Bombardier Aerospace (sídlo v Montrealu) obdržela od ruského úřadu the Interstate Aviation Committee (IAC) certifikaci pro Rusko a další země Společenství nezávislých států pro svůj regionální letoun Q400 (dvoumotorový turbovrtulový hornoplošník pro 70-78 cestujících);

-                           kanadská firma Bombardier Aerospace je v procesu udělení souhlasu ruské firmě Tulpar Air Kazaň jako servisního střediska pro regionální letouny CRJ100/200 a firemní letouny Challenger 850. (Pozn. Rusko je v posledních letech jedním z nejrychleji rostoucích trhů pro letadla firmy Bombardier Aerospace).

Vzájemný obchod mezi Kanadou a Ruskem v roce 2011 dosáhl hodnoty 2,78 mld. CAD a v posledních 10 letech se více než zčtyřnásobil (620 mil. CAD v roce 2002). Kanadský export do Ruska vzrostl ze 179 mil. CAD (rok 1999) na 1,5 mld. CAD (rok 2011). Mezi hlavní exportní položky Kanady do Ruska patří stroje, maso, auta, letecké výrobky, ryby a mořské produkty. Mezi hlavní dovozní položky patří minerální paliva a oleje, železo a ocel, ryby a mořské produkty, umělá hnojiva, anorganické chemikálie.

V prosinci 2011 Kanada silně podpořila vstup Ruska do Světové obchodní organizace (World Trade Organization).   

Podpora exportu patří k hlavním prioritám kanadské vlády. Pozice vlády k obchodním misím je vést strategicky zaměřené a sektorově orientované podnikatelské mise do zemí s největším růstovým potenciálem pro kanadskou ekonomiku. Mezi takové destinace patří země BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína). Během prvního roku ve funkci ministra mezinárodního obchodu vedl Ed Fast obchodní misi kanadských firem do všech čtyř zemí BRIC. Ministr Fast uvítal velký zájem ruských firem o kanadské zboží, služby a technologie a ocenil úspěchy a prosperitu kanadských firem na dynamicky rostoucím a velmi konkurečním ruském trhu.