Velvyslanectví České republiky v Ottawě

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Quebec hrozí nepodpořit CETA

Premiérka kanadské frankofonní provincie Quebec Pauline Marcois (PM) vydala prohlášení, že nepodpoří dohodu CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) mezi Kanadou a EU, pokud kanadská vláda nebude finančně kompenzovat provinční producenty sýrů.

PM oznámila, že dohodu CETA předloží ke schválení provinčnímu parlamentu (Legislative Assembly) pouze tehdy, pokud bude znát podrobnosti finanční kompenzace. V opačném případě nebude dohoda CETA v provincii Quebec implementována. PM vydala varovné prohlášení po schůzce s evropským komisařem pro vnitřní trh a služby Michelem Barnierem.

Quebecká vláda obecně dohodu CETA podporuje a odhaduje, že volný obchod s EU přinese provincii 2,2 mld. CAD ročně a vytvoří 16.000 pracovních míst. Cílem Quebecu je zvýšit export do EU během 5 let o 10 %. Navýšení kanadské sýrové kvóty pro producenty v EU však způsobí v Quebecu vážné problémy. Malí producenti sýrů v provincii se obávají, že v důsledku CETA přijdou na tržbách o 450 mil. CAD ročně. Kanadská vláda premiéra Harpera přislíbila finanční kompenzaci výrobcům sýrů v Kanadě, ale dosud nesdělila žádné podrobnosti.

Vláda provincie Quebec ústy premiérky PM sdělila kanadské vládě jasnou podmínku pro podporu CETA. Podobnou hrozbu lze brzy očekávat od vlády provincie Ontario, kde rovněž působí producenti kanadských sýrů. Podle dostupných informací by měla být množstevní bezcelní kvóta pro dovoz sýrů z EU do Kanady zvýšena více než dvojnásobně z 13.000 tun na 30.000 tun. ZÚ Ottawa velmi doporučuje českým producentům sýrů vyvíjet výraznou aktivitu pro získání určité části z navýšené sýrové kvóty pro země EU (17.000 tun ročně)!! Dovoz sýrů do Kanady nad rámec množstevní bezcelní kvóty je téměř nemožný, neboť dovozní clo činí téměř 250 %. Roční prodej sýrů v Kanadě nyní dosahuje 420.000 tun a 96 % připadá na kanadské producenty. Ze zemí EU jsou v Kanadě k dostání sýry z Francie, Itálie,Velké Británie, Irska, Dánska, Nizozemska, Německa a Řecka.