Velvyslanectví České republiky v Ottawě

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozpočet kanadské vlády na fiskální rok 2014-15

Ministr financí Jim Flaherty předložil dne 11.2.2014 v Dolní komoře kanadského parlamentu (the House of Commons) návrh rozpočtu federální vlády na fiskální rok 2014-15. (Pozn. Rozpočtový rok začíná 1.4. a končí 31.3.). Návrh rozpočtu počítá s příjmy 276,3 mld. CAD, výdaji 279,2 mld. CAD a deficitem 2,9 mld. CAD. Rozpočet byl prezentován pod názvem „Canada’s Economic Action Plan 2014".

Mezi hlavní rozpočtové priority vlády Konzervativců patří:

- vyrovnaný rozpočet v roce 2015
Deficitní hospodaření podle ministra financí způsobuje, že vlády utrácejí peníze budoucích generací. Tím dochází k ohrožení sociálních programů, na nichž budou závislé naše děti. Vyrovnané rozpočty jsou důležité k zajištění dlouhodobé prosperity Kanady, získání přízně investorů a důvěry spotřebitelů. Kanadská vláda zajistí vyrovnané hospodaření navzdory tomu, že nesnížila finanční transfery kanadským provinciím a teritoriím na sociální programy (např. zdravotnictví a školství). Vláda zmrazí již třetí rok v řadě provozní výdaje ministerstev a bude se nadále zbavovat efektivním způsobem nepotřebného majetku. Za zmínku stojí zvýšení spotřební daně na cigarety ze 17 CAD na 21,03 CAD za karton, což má zajistit vyšší příjem z této daně o 685 mil. CAD ve fiskálním roce 2014-15.

- nízké daně
Federální daňové zatížení v Kanadě je v současné době nejnižší za posledních 50 let. Za vlády Konzervativců (tj. od února 2006) byla snížena federální daň z prodeje zboží a služeb (GST – goods and services tax)  ze 7 % na 5 % a bylo zavedeno více než 160 různých daňových úlev. Výsledkem je, že průměrná rodina o čtyřech osobách nyní zaplatí o 3.400 CAD ročně méně na daních než před nástupem Konzervativců k moci. Vláda bude nadále rušit různé daňové výjimky (tax loopholes), aby zajistila férový daňový systém pro všechny občany.

- podpora tvorby pracovních míst a ekonomického růstu
Od konce finanční krize v roce 2009 bylo v Kanadě vytvořeno více než 1 mil. pracovních míst, a to převážně na plný úvazek a v soukromém sektoru. Vláda bude pokračovat v podpoře tvorby pracovních míst. Ministr Flaherty oznámil prodloužení programu bezúročných půjček pro studenty technických učňovských oborů (the Red Seal Program) v hodnotě 100 mil. CAD (Canada Apprentice Loan). Cílem programu je zajistit pracovní mobilitu technických profesí napříč Kanadou díky vzájemnému uznávání učňovského vzdělání mezi provinciemi. Vláda dále vyčlení 40 mil. CAD během 2 let na podporu pracovních stáží vysokoškoláků v oborech s vysokou poptávkou na pracovním trhu a v malých a středních firmách. Zároveň bude vláda financovat několik programů, které mají pomoci lidem se zdravotním postižením získat a udržet si pracovní místo. Ministr Flaherty také oznámil program pro účinnější a pružnější systém imigrace zahraničních pracovníků do Kanady, který odpovídá poptávce kanadských zaměstnavatelů (Expression of Interest system).     

- výzkum a inovace
Kanadská vláda investovala od roku 2006 na podporu technologických a inovačních firem více než 11 mld. CAD. V příštích 5 letech bude vláda investovat více než 1,6 mld. CAD. Ministr financí oznámil, že vláda vytvoří fond excellence pro výzkum na univerzitách a vysokých školách (Canada First Research Excellence Fund). Fond bude podporovat strategické výzkumné priority na těchto postmaturitních institucích. Zároveň vláda zvýší financování výzkumu prostřednictvím svých grantových rad (Canadian Institutes of Health Research - CIHR, Natural Sciences and Engineering Research Council - NSREC,  Social Sciences and Humanities Research Council - SSHRC). Prioritním výzkumným oborem pro kanadskou vládu v tomto fiskálním roce jsou fyzikální vědy. Vládní příspěvek na výzkum ve výši 222 mil. CAD obdrží národní laboratoř pro částicovou a jadernou fyziku (TRIUMF) ve Vancouveru a příspěvek 15 mil. CAD the Institute for Quantum Computing ve Waterloo.

- zodpovědný rozvoj zdrojů
Vláda se bude nadále snažit zajišťovat bezpečný a zodpovědný rozvoj energetických zdrojů, který není omezen zbytečnou byrokracií. Opakovaně je firemním sektorem kritizován zdlouhavý proces posuzování energetických a těžebních projektů v Kanadě. Vláda vyčlení peníze na přezkum významných energetických projektů celonárodního významu (např. Energy East pipeline). Jednoznačnou prioritou kanadské vlády je zajištění dostupnosti kanadské energie pro globální trhy.

- ochrana spotřebitele
Vláda se zavázala snížit velkoobchodní ceny roamingu v rámci Kanady a investovat do zlepšení širokopásmového pokrytí ve venkovských a severních oblastech Kanady. Národní telekomunikační úřad (Canadian Radio-television and Telecommunications Committee) bude mít pravomoc uložit finanční pokutu firmám, které nedodržují pravidla. Do parlamentu bude předložena legislativa umožňující řešit cenový rozdíl u stejného zboží v USA a Kanadě. Kanadská vláda bude investovat do systému zajištění bezpečnosti potravin a zaměstná více inspektorů. Vláda zakáže bankám a telekomunikačním firmám účtovat spotřebitelům poplatky za papírové výpisy (např. z kreditní karty).   

Kanadská vláda chce splnit ambiciózní plán vyrovnat státní rozpočet před příštími parlamentními volbami v říjnu 2015. Během 5 let se tak vládě premiéra Harpera s největší pravděpodobností podaří snížit rozpočtový schodek o zhruba 55 mld. CAD, což je obdivuhodné. Kanadská ekonomika navíc v uvedeném období neroste nijak závratným tempem. Vymazat rozpočtový schodek se daří kombinací postupného snižování daní, výdajových škrtů a především efektivnějším hospodařením federální vlády. Premiér Harper postupně omezuje velikost své vlády, tzn. snižuje poměr výdajů federální vlády k velikosti hrubého domácího produktu (HDP) Kanady. V letošním fiskálním roce se tento ukazatel dostane na předkrizovou úroveň ve výši 13 % a do roku 2018 by měl dále klesnout (bez dluhové služby) až na 12,4 %. To bude nejnižší úroveň za posledních 50 let.