česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní zveřejnění dohody CETA v Ottawě

(Archivní článek, platnost skončena 27.09.2019.)

Kanadský premiér Harper, prezident Evropské komise Barroso a prezident Evropské Rady Van Rompuy slavnostně zveřejnili dohodu CETA v průběhu summitu Kanada-EU v Ottawě.

slavnostní zveřejnění CETA

slavnostní zveřejnění CETA

Jednání o CETA trvala více než 5 let a jejich zahájení bylo oznámeno na summitu EU-Kanada v Praze v květnu 2009.

Premiér Harper označil CETA za počátek nové éry ve vztazích mezi Kanadou a EU. Dohoda CETA je nejrozsáhlejší dohodou podobného druhu v kanadské historii. CETA svým významem překonává severoamerickou obchodní dohodu NAFTA, která je v platnosti od roku 1994. V první den platnosti CETA dojde k odstranění téměř 98 % existujících celních položek, zatímco v případě NAFTA to bylo 29 % celních položek. 

Kanada je první ze zemí G7, s níž EU uzavřela dohodu o volném obchodu. Kanada je 4. největší zahraniční investor v EU a EU je naopak 2. největší zahraniční investor v Kanadě. Kanadští exportéři budou mít prefereční přístup na trh více než 500 mil. spotřebitelů EU. CETA by mohla začít platit od roku 2016. Po úplné implementaci dohody se očekává zvýšení obchodu se zbožím a službami mezi Kanadou a EU o 23 % (tj. o 37 mld. CAD nebo 26 mld. Euro). 

Několik dnů před slavnostním zveřejněním CETA zazněla z Německa kritika dohody od vrcholných vládních představitelů (např. ministr hospodářství Sigmar Gabriel). Německo se vyslovilo proti ustanovení dohody o řešení právních sporů mezi vládami a firmami (tzv. investor-state dispute settlement). Kritici ustanovení namítají, že poskytuje přílišnou moc firmám ke zneplatnění legislativy schválené volenými vládami. Během slavnostního obřadu u příležitosti zveřejnění textu dohody CETA v Ottawě se před budovou kanadského parlamentu shromáždili protestující s obrovským nafukovacím kladivem pokrytým logy několika korporací (např. ExxonMobil, Nestlé či Monsanto).      

V souvislosti s protesty premiér Harper oznámil, že v průběhu ratifikačního procesu očekává vyjádření obav od členských států EU i kanadských provincií a teritorií. Zároveň však zdůraznil, že Kanada považuje sjednaný text za konečný a nebude znovu otevírat jednání. Největší opoziční strana v kanadském parlamentu (NDP) sdílí obavy německých politiků ohledně řešení právních sporů mezi vládami a firmami. Menší opoziční strana (Liberální strana) všeobecně podporuje dohodu CETA, ale rovněž vyjádřila obavy z rostoucího odporu k dohodě v Evropě. V případě ponechání problematického ustanovení v dohodě CETA bude ratifikační proces v EU i v Kanadě pravděpodobně obtížný a může celou dohodu pohřbít.