Velvyslanectví České republiky v Ottawě

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Snížení federální daně z příjmu firem

(Archivní článek, platnost skončena 16.05.2013.)

S účinností od 1.1.2012 se v Kanadě snížila federální daň z příjmu firem (federal corporate income tax) z 16,5% na 15%. Kanadský parlament schválil plán postupného snižování federální daně v roce 2007, kdy její výše dosahovala 22,1%.


Snahou vlády Konzervativců premiéra Harpera,  který je u moci od ledna 2006, je vytvořit v Kanadě atraktivní prostředí pro zahraniční firemní investice. V roce 2007 vyzvala federální vláda jednotlivé vlády kanadských provincií a teritorií ke spolupráci při podpoře firemních investic a tvorbě nových pracovních míst ve všech sektorech ekonomiky, a to snížením sazeb daně z příjmu firem na 10%. Cílem iniciativy bylo vytvořit společnou sazbu daně z příjmu firem v Kanadě na úrovni 25% (federální + provinční/teritoriální sazba).

Pouze tři kanadské provincie (British Columbia, Alberta, New Brunswick) vyslyšely přání federální vlády a snížily sazbu firemní daně z příjmu na 10%. Společná sazba daně zde činí 25%. Nejlidnatější kanadská provincie Ontario plánuje snížit sazbu daně z příjmu firem ze současných 11,5% na 10% od 1.7.2013. Vyšší rozpočtové deficity Ontaria v posledních letech zřejmě „donutí“ provinčního premiéra McGuintyho (Liberální strana) ustoupit od plánovaného snížení daně. Jak premiér McGuinty, tak provinční ministr financí Duncan stále častěji zmiňují, že snížení daně z příjmu firem si provincie nemůže za současné ekonomické situace dovolit.                  

Nízká federální sazba daně z příjmu firem v Kanadě je často zmiňována v USA v souvislosti s blížícími se prezidentskými volbami. Kandidáti Republikánské strany často citují Kanadu jako zemi s atraktivními firemními daněmi a kritizují vysokou sazbu federální daně z příjmu firem v USA (35%).

Příjmy kanadské federální vlády z daně z příjmu firem se postupně snižují. Ve fiskální roce 2007-08 činily 40,6 mld. CAD, zatímco v roce 2010-11 dosáhly jen 30 mld. CAD. Není možné zjistit jak velká část z poklesu výběru daně jde na vrub zpomalení ekonomiky.