Velvyslanectví České republiky v Ottawě

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Světlejší budoucnost kanadské ekonomiky

Guvernér kanadské centrální banky (Bank of Canada - BoC) Stephen Poloz vystoupil na půdě Vancouver Board of Trade k situaci v kanadské ekonomice. Jednalo se o jeho druhé veřejné vystoupení od nástupu do funkce v červenci 2013.

Guvernér Stephen Poloz (SP) krátce připomněl vývoj kanadské ekonomiky od vypuknutí globální finanční krize v roce 2008. Kanada ztratila během krize téměř 500 tis. pracovních míst a HDP klesl o více než 4 %. Ekonomická krize v Kanadě je už historií především díky včasným opatřením fiskální i monetární politiky. Kanada byla první ze zemí G7, která se dostala z krize. Všechna ztracená pracovní místa byla nahrazena a navíc bylo vytvořeno téměř 600 tis. nových pracovních míst.

SP připustil, že kanadská ekonomika ještě není zpět v normálu. Úrokové sazby jsou na mimořádně nízké úrovni, míra nezaměstnanosti se drží nad hranicí 7 %, trh práce je slabý, export nedosahuje předkrizové úrovně a už 5 let od počátku krize se nezvyšuje počet firem. Tvrdě postiženy byly především exportní firmy. Jejich počet v průběhu krize se snížil a růst dosud nenastal. Nejvíce zasaženi byli exportéři z výrobního sektoru. Kromě těžebního, ropného a plynárenského sektoru se kanadské firmy obávají dělat větší investice, dokud neuvidí konkrétní náznaky silnější poptávky. Většina nejistot investorů pramení z monetární a fiskální politiky v USA, budoucnosti evropské ekonomiky a udržitelnosti ekonomického růstu v Číně. Důvěru investorů dále ovlivňují faktory jako obava z vývoje domácí poptávky, přístup k úvěrům a nejistota ohledně regulačních nákladů.

SP očekává v dohledné době návrat kanadské ekonomiky k normálu a přirozenému růstu, který na rozdíl od ekonomické aktivity v uplynulých 6 letech není poháněn rekordně nízkými úrokovými sazbami. Přirozený ekonomický růst bude sebevytvářející, sebeudržující a ekonomika poroste na svém potenciálu jak bude expandovat výrobní kapacita. Inflace se dostane zpět na inflační cíl BoC ve výši 2 %. Krátkodobé úrokové sazby budou vyšší než inflace. SP také očekává lepší rovnováhu mezi domácí a zahraniční poptávkou. Všechny složky HDP budou normálně přispívat k ekonomickému růstu. SP očekává pokles míry nezaměstnanosti k přirozenější úrovni a návrat vládního dluhu a dluhu kanadských domácností na udržitelnou úroveň.

SP vidí určité zlepšení v zahraniční poptávce a očekává, že nárůst firemních a rezidenčních investic v USA pomůže kanadskému exportu v sektorech, které dosud vykazují útlum (především stroje a vybavení, dřevařské produkty). Dlouhodobé úrokové sazby začaly v poslední době růst na normálnější úrovně v souladu s posilováním americké ekonomiky a v očekávání, že americká centrální banka (FED) začne omezovat monetární stimulaci ekonomiky nákupy vládních dluhopisů a hypotečních zástavních listů. (Pozn. Po prohlášení šéfa FED Bernankeho ze dne 18.9.2013 se však omezování stimulace ekonomiky prozatím odkládá kvůli neutěšenému stavu na trhu práce). SP doporučuje kanadským fimám více diversifikovat export a zaměřit se především na rychleji rostoucí ekonomiky. Na základě historických údajů následuje po zlepšení exportu se zpožděním 6 měsíců růst investic. Více investic pak znamená nová pracovní místa, což je zájem BoC.