Velvyslanectví České republiky v Ottawě

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Videoherní průmysl v Kanadě

(Archivní článek, platnost skončena 16.05.2013.)

Videoherní průmysl v Kanadě tvoří téměř 350 firem s 16.000 zaměstnanci. Pro srovnání v USA pracuje v tomto sektoru 32.000 lidí. Počtem zaměstnanců zaujímá Kanada 3. místo na světě.


Tržby sektoru v roce 2010 dosáhly 1,7 mld. CAD a za poslední dva roky stouply o 11%. Podle předpovědí analytiků by měly tržby stoupnout o 17% během příštích dvou let. Více než 60% firem očekává, že v roce 2011 budou nabírat nové zaměstnance. Průměrná roční mzda ve video herním průmyslu činí 62.000 CAD proti průměrné roční mzdě v Kanadě ve výši 29.000 CAD.  

Provozní náklady kanadských firem jsou podstatně nižší než v USA, Evropě a Japonsku. Většina zaměstnanců pracuje u velkých firem (více než 150 zaměstnanců), ale existuje zhruba 300 malých a středně velkých firem. Malých firem je přibližně 150 a zaměstnávají průměrně 16 lidí. Většina kanadských firem se soustřeďuje na vývoj tradičních konsolových her, menší část se věnuje vývoji společenských her, mobilním her a příležitostných her.      

Kanada nabízí konkurenceschopné firemní daňové sazby (pozn. federální daň ze zisku firem je 16,5% a od roku 2012 klesne na 15%). Řada kanadských provincií nabízí daňové kredity pro výrobce interaktivních digitálních her s cílem podpořit růst sektoru. Jedná se o tzv. Scientific Research and Experimental Development (SR&ED tax credits), které hrají důležitou roli při podpoře technologických inovací ve video herním průmyslu. Multikulturní kanadská společnost umožňuje domácím firmám produkovat video hry pro globální trh.     

Hlavním kanadským centrem video herního průmyslu je provincie Quebec, kde má sídlo ¼ všech kanadských firem a 70% velkých firem z oboru s téměř 8.500 zaměstnanci. Na rozdíl od provincie Quebec je Ontario sídlem velkého počtu malých a mikro firem z video herního průmyslu. Ontarijské firmy se soustřeďují mnohem méně na vývoj konsolových her a více na videohry společenské, mobilní a příležitostné. Třetím významným centrem video herního průmyslu je provincie British Columbia na západě Kanady. Zde výrazně dominují malé a středně velké firmy.