Velvyslanectví České republiky v Ottawě

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vývoj kanadské ekonomiky ve 3. čtvrtletí 2013

Hrubý domácí produkt (HDP) ve 3. čtvrtletí 2013 vzrostl reálně o 0,7% po růstu o 0,4 % ve 2. čtvrtletí t.r.. Vyjádřeno ročním tempem došlo k růstu HDP o 2,7% (růst o 2,3 % v 1. čtvrtletí a o 1,6 % ve 2. čtvrtletí t.r.). Kanadská ekonomika roste nepřetržitě od 3. čtvrtletí 2011. (Pro srovnání ekonomika USA vykázala ve 3. čtvrtletí 2013 roční tempo růstu 2,8 %).

K růstu HDP nejvíce přispěly výdaje domácností na spotřebu a růst firemních zásob. V menší míře k růstu přispěly tvorba hrubého fixního kapitálu a výdaje vlády na spotřebu. Záporně ovlivnil ekonomický růst export.

Z hlediska výdajů se na růstu HDP ve 3. čtvrtletí t.r. nejvíce podílely výdaje domácností na spotřebu, jejichž hodnota vykázala růst 0,6 %(+0,9 % ve 2. čtvrtletí t.r.). Výdaje domácností za zboží se zvýšily o 0,5 % a výdaje za služby o 0,6 %. Nejvyšší růst zaznamenaly výdaje za bydlení, elektřinu, vodu, benzín a další paliva, pojišťovací a finanční služby, stravovací služby. Pokles naopak vykázaly výdaje na nákup automobilů.

Tvorba hrubého fixního kapitálu u firem zaznamenala ve 3. čtvrtletí t.r. růst 0,6 % (0,1 % ve 2. čtvrtletí t.r.). Firemní investice do rezidenčních staveb vykázaly růst 0,6 % stejně jako investice do strojů a zařízení. Firemní investice do nerezidenčních staveb zaznamenaly růst 0,5 %.

Změna stavu firemních zásob vykázala ve 3. čtvrtletí t.r. růst 0,5 %. Nezemědělské zásoby firem se zvýšily o 5,2 mld. CAD po růstu o 2,7 mld. CAD ve 2. čtvrtletí t.r. Růst byl způsobem především zvýšením zásob zboží dlouhodobé spotřeby v maloobchodě. Zemědělské zásoby firem se zvýšily o 4,1 mld. CAD (především řepka olejka a pšenice) díky nadprůměrné úrodě a sníženým dodávkám řepky. Jedná se o největší čtvrtletní nárůst zemědělských zásob firem v zaznamenané historii.

Výdaje vlády na spotřebu ve 3. čtvrtletí t.r. vykázaly růst0,1 % a zvýšily se již páté čtvrtletí za sebou. Hlavním tahounem růstu byly výdaje federální vlády a obecních vlád. Výdaje provinčních a teritoriálních vlád zůstaly na stejné úrovni jako v 1. čtvrtletí t.r. po třech čtvrtletích předchozího růstu.

Export ve 3. čtvrtletí t.r. vykázal pokles 0,5 % po růstu v předchozích třech čtvrtletích. Export zboží se snížil o 0,5 % především kvůli poklesu exportu kovových i nekovových výrobků (-4,5 %), leteckých dílů a vybavení, kovových rud a nekovových surovin, chemických výrobků, výrobků z gumy a plastů. Export služeb se snížil o 0,4 % především kvůli poklesu dopravních služeb (-2,0 %). 

Import ve 3. čtvrtletí t.r. vykázal pokles 0,3 % (+0,3 % ve 2. čtvrtletí t.r.). Import zboží se zvýšil o 0,1 % a rostl již třetí čtvrtletí v řadě. Hlavní zásluhu na růstu importu zboží měly chemické výrobky, výrobky z gumy a plastů, kovové rudy a nekovové suroviny, automobilové součástky a díly. Import služeb se snížil o 2,3 %, což byl již čtvrtý čtvrtletní propad v řadě.

Z hlediska tvorby se na růstu HDP ve 3. čtvrtletí t.r. z odvětví produkujících zboží podílely nejvíce těžba surovin, ropný a plynárenský průmysl (+2,2 %). Růst vykázaly také zemědělství, lesnictví a rybolov (+1,3 %), výrobní sektor (+0,6 %) a stavebnictví (+0,3 %). Podniky veřejných služeb (utilities) vykázaly stagnaci. V sektoru služeb vykázaly největší růst řízení firem (+1,7 %), velkoobchod (+1,0 %), maloobchod (+0,9 %) a realitní služby (+0,9 %), služby související s odpady a sanací (+0,9 %). Pokles naopak vykázaly vzdělávací služby.

Kanadská ekonomika vykázala ve 3. čtvrtletí t.r. nejvyšší tempo růstu za více než dva roky. Růst překonal odhad centrální banky (+1,7 %) i ekonomických analytiků (+2,5 %). Není však vše růžové.

Vysoký růst HDP byl způsoben z velké části růstem firemních zásob v maloobchodě a u farmářů a nikoliv prodejem. Pěstitelé řepky olejky a pšenice například zažili rekordní úrodu, ale ceny plodin jsou nízké, protože poptávka je nižší než nabídka. Oživení firemních investic se může ukázat spíše jako výkyv než trend. Investiční oživení je možná důsledkem potlačené poptávky v letošním druhém čtvrtletí kvůli stávce ve stavebnictví v provincii Quebec a záplavám v provincii Alberta. Tyto události zbrzdily stavební činnost v Quebecu a práce na projektech v ropném a plynárenském sektoru v Albertě. Starosti působí také slabý export, který představuje zhruba 30 % kanadské ekonomiky a stává se brzdou růstu HDP.

Hodně zdrojů ekonomického růstu v Kanadě slábne. Kanaďané nesou na svých bedrech velkou dluhovou zátěž, rezidenční výstavba oslabuje, výrobci čelí silné konkurenci na klíčovém exportním trhu v USA a ceny ropy a dalších klíčových surovin klesají. Pravdivější obraz o stavu kanadské ekonomiky nabízí dlouhodobější pohled. Za poslední čtyři čtvrtletí roste kanadská ekonomika o trochu méně než dvě procenta. Ekonomové varují, že v ekonomice je hodně zpomalujících faktorů jako například nezaměstnaní pracovníci, nevyužitá výrobní kapacita, apod. To se odráží v mimořádně nízké inflaci. V říjnu t.r. dosáhla roční míra inflace pouze 0,7 %, což je hodně pod inflačním cílem centrální banky (2 %). To naznačuje, že ekonomika neroste dost rychle na to, aby vstřebala nadbytečnou kapacitu. 

Zpráva kanadského statistického úřadu o růstu HDP ve 3. čtvrtletí t.r. také ukazuje, že Kanaďané začínají řešit svoje vysoké zadlužení. Úvěry domácnostem vzrostly meziročně o 3,8 %, což je nejpomalejší růst od roku 1995. Míra úspor se zvýšila o 5,4 % a disponibilní příjem o 1,2 %.