česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zpráva o měnové politice Bank of Canada

(Archivní článek, platnost skončena 26.05.2013.)

Kanadská centrální banka (Bank of Canada - BoC) zveřejnila nejnovější Zprávu o měnové politice (Monetary Policy Report - MPR), která monitoruje aktuální vývoj světové i kanadské ekonomiky.


Podle MPR se od ledna 2012 zlepšil výhled pro globální ekonomický růst. BoC  očekává, že se Evropa bude pomalu zotavovat z recese v druhé polovině letošního roku, i když rizika této předpovědi zůstávají vysoká. Ekonomické vyhlídky USA jsou naopak trochu silnější, což je na jedné straně odrazem lepšího stavu pracovního trhu, finančních podmínek a důvěry a na druhé straně odrazem vznikající fiskální konsolidace a pokračujícího snižování zadlužení domácností. Ekonomická aktivita v rozvíjejících se ekonomikách se bude zmírňovat, ale stále poroste robustním tempem.  Zlepšené vyhlídky pro globální ekonomický růst a geopolitická rizika udržují ceny komodit na vyšší úrovni. Především se dále zvýšila světová cena ropy a nyní je podstatně výše než cena kanadské ropy.

Ekonomický impuls v Kanadě je trochu silnější než BoC předpovídala v lednu 2012. Vnější nepříznivé vlivy pro kanadskou ekonomiku poněkud ustoupily se silnějším oživením americké ekonomiky a podpůrnějšími finančními podmínkami. Podnikatelská i spotřebitelská důvěra v Kanadě se zlepšují rychleji než BoC očekávala v lednu 2012. BoC očekává, že soukromá domácí poptávka bude téměř výhradně motorem ekonomického růstu v Kanadě v příštích dvou letech. Výdaje domácností mají být relativně vysoké v poměru k HDP, neboť proces zadlužování pokračuje. Růst zadlužení kanadských domácností představuje nejvyšší domácí riziko pro ekonomiku. Firemní výdaje mají zůstat  dle projekce BoC robustní díky zdravé bilanci kanadských firem a velmi příznivým úvěrovým podmínkám. Příspěvek vládních výdajů k ekonomickému růstu Kanady bude docela nízký. Oživení čistého exportu zůstane pravděpodobně mírné kvůli nízké zahraniční poptávce, silnému kanadskému dolaru a problematické konkurenceschopnosti kanadské produkce a služeb. BoC předpovídá reálný ekonomický růst v Kanadě ve výši 2,4% v roce 2012 i 2013 a následně mírný pokles na 2,2% v roce 2014.

Stupeň ekonomické stagnace v Kanadě byl poněkud menší než BoC očekávala v lednu 2012 a ekonomika by se měla vrátit k plnému výkonu v první polovině roku 2013. Výsledkem omezené ekonomické stagnace a vyšších cen pohonných hmot je trochu vyšší inflační očekávání než v lednu 2012. Celková inflace měřená indexem spotřebitelských cen (CPI) by se měla pohybovat kolem 2%. Navzdory lepšímu výhledu globální i kanadské ekonomiky zůstávají zvýšená rizika. Mezi hlavní proinflační rizika v Kanadě patří vyšší než očekávané ceny pohonných hmot, silnější než očekávaný růst americké ekonomiky a silnější impuls ve výdajích kanadských domácností. Mezi hlavní protiinflační rizika patří obavy z opětovného zesílení vládního dluhu a bankovní krize v Evropě a možnost, že růst výdajů kanadských domácností bude nižší než očekávaný.