česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zrušení monopolu the Canadian Wheat Board

(Archivní článek, platnost skončena 31.07.2013.)

Kanadská vláda rozhodla s účinností od 1. srpna 2012 zrušit monopol marketingové farmářské organizace the Canadian Wheat Board (CWB) na exportní prodej pšenice a ječmene v západní Kanadě (provincie British Columbia, Alberta, Saskatchewan a Manitoba).

Premiér Stephen Harper a Konzervativní strana hovořili o úmyslu zrušit monopol CWB několik let. Většinová vláda konzervativců vzešlá z květnových parlamentních voleb umožní záměr realizovat. Zhruba 60.000 farmářů v západní Kanadě bude mít možnost prodávat svoji produkci pšenice a ječmene přímo na volném trhu mimo CWB.    

CWB patří mezi největší světové prodejce pšenice a ječmene. CWB byla založena v roce 1935 a monopol na prodej pšenice a ječmene ze západní Kanady jí byl udělen v roce 1943. Export kanadské pšenice a ječmene do 70 zemí světa v ročním objemu 21 mil. tun dosahuje hodnoty 4-7 mld. CAD. CWB exportuje zhruba 80% západokanadské pšenice a ječmene, zbytek prodává domácím mlýnům a sladovnám.  Z uvedených 4 západokanadských provincií nesouhlasí se záměrem federální vlády pouze provinční vláda Manitoby, a to z pochopitelných důvodů. CWB má sídlo v hlavním městě Manitoby (Winnipeg), zaměstnává 430 lidí a velká většina pšenice a ječmene je exportována z přístavu Churchill na severovýchodě provincie.  

Současná kanadská vláda chce umožnit volný obchod pěstitelům pšenice a ječmene v západní Kanadě. Na druhé straně však podporuje a nehodlá změnit silně ochranářský systém pro producenty mléčných výrobků, vajec, kuřat a krůt (tzv. supply management system), kteří jsou regulováni výrobními kvótami a chráněni před zahraniční konkurencí vysokými dovozními cly (např. máslo 298,5%, mléko 295,5%, sýry 245,5%, vejce 238%, jogurty 237,5%, kuřecí maso 249%, krůtí maso 155%). V tomto případě jsou obětovány zájmy 34 mil. kanadských spotřebitelů kvůli méně než 15.000 farmářů. Důsledkem ochranářského systému je to, že Kanaďané platí za mléčné výrobky dvakrát tolik než jsou průměrné světové ceny a dokonce třikrát tolik než platí Američané.