Velvyslanectví České republiky v Ottawě

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Spolupráce mezi univerzitami a výzkumnými institucemi v Kanadě a Itálii

University of Ottawa uspořádala seminář o spolupráci kanadských a italských univerzit a výzkumných institucí za účasti zástupců akademické, vládní a firemní sféry.

Tato akce navázala na první setkání v Římě v únoru t.r. Cílem semináře bylo prezentovat špičkové italské univerzity, zvýšit povědomí o italské vědecké komunitě, podpořit a dále prohloubit bilaterální spolupráci a informovat o příležitostech společného výzkumu v rámci 7. Rámcového programu EU.   

Z kanadských univerzit, výzkumných center a vládních institucí se na akci prezentovali zástupci University of British Columbia, University of Windsor, York University, University of Toronto, McMaster University, University of Western Ontario, University of Ottawa, Carleton University, Dalhousie University, McGill University, Université de Montreál, Sherbrooke University, Université Laval, National Research Council, Natural Sciences and Engineering Research Council, Social Sciences and Humanities Research Council, Department of Foreign Affairs and International Trade, Canadian Foundation for Innovation, Canadian Council on Learning, European Research Area - Canada.

Z italských univerzit, výzkumných pracovišť a vládních institucí se prezentovali zástupci University of Rome, University of Naples, University of Cagliari, University of Padova, Politecnico di Milano, Politecnico di Torino, Politecnico di Bari, Scuola Normale di Pisa, The Italian Institute of Technology, Italian National Research Council, Conference of Presidents of Italian Universities. 

Vědecká spolupráce mezi Kanadou a Itálií zaznamenala v posledních letech zvýšenou intenzitu, což se projevuje rostoucím počtem a kvalitou spolupráce mezi skupinami vědců na akademické úrovni i výzkumnými centry. Z důvodu silných dlouhodobých kulturních vazeb mezi Evropou a Severní Amerikou je Kanada pro Itálii strategickým partnerem v oblasti výzkumu, transferu inovací a technologií, výměny studentů, vědců či profesorů. V současné době je v platnosti 116 smluv o bilaterální spolupráci, které usnadňují akademickou a výzkumnou spolupráci a výměnu knowhow. Zhruba 2.000 italských vědců a výzkumníků nyní pracuje v Kanadě.

Itálie přijala v loňském roce nový zákon o univerzitách, jehož cílem je podpořit internacionalizaci domácího univerzitního systému a přilákat na italské univerzity a výzkumné instituce nejlepší zahraniční vědecké a výzkumné kapacity. Zákon výrazně zjednodušil přijímací procedury pro zahraniční vědce a univerzitní profesory, kterým byly uděleny důležité a prestižní mezinárodní výzkumné projekty. Itálie se velmi otevřela spolupráci se zahraničními univerzitami a prestižními výzkumnými institucemi v oblasti rozvoje společných vzdělávacích programů a stáží vědců. Italské univerzity budou brzy nabízet společné či dvojité PhD tituly. 

Mezi prioritní technologické sektory pro vzájemnou spolupráci patří informační a komunikační technologie, zdraví a lékařské vědy (life sciences), zelené technologie, nové materiály a agropotravinářství.

Kanada a Itálie udržují velmi dobré a intenzivní vztahy mezi univerzitami a výzkumnými institucemi a mají velký zájem na dalším prohloubení (společné vzdělávací programy a výzkumné projekty). Společným zájmem je po vzoru Německa a Brazílie založení instituce, která by zastřešovala vzájemnou vědeckou a technologickou spolupráci, identifikovala prioritní oblasti a vytvořila platformu pro výměnu informací. Současným problémem je právě nízká koordinace velkého množství individuálních iniciativ na obou stranách. Kanadští a italští zástupci se shodli na tom, že je nutné dále propojovat veřejné i privátní univerzity a výzkumná centra. Důležité je udržovat neustálou interakci mezi univerzitami a průmyslovým sektorem. Do příštích bilaterálních seminářů tohoto typu je nutné více zapojit průmyslový sektor. To pomůže včas identifikovat společné potřeby a analyzovat regulatorní překážky ve vědecké a technologické spolupráci, což je předpoklad pro intenzivnější spolupráci. Určitý handicap současné univerzitní spolupráce představuje nízká přítomnost kanadských studentů a akademiků na italských univerzitách ve srovnání s významnou přítomností italských studentů a akademiků v Kanadě.