Velvyslanectví České republiky v Ottawě

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výdaje na výzkum a vývoj v Kanadě

(Archivní článek, platnost skončena 04.04.2013.)

Kanadský statistický úřad Statistics Canada informoval, že výdaje na výzkumné a vývojové projekty (R&D;) v roce 2011 dosáhly 29,931 mld. CAD, což znamená meziroční nárůst o 2%.

V letech 2009 a 2010 došlo meziročnímu poklesu výdajů na R&D. Loňské výdaje jsou však stále nižší ve srovnání s rokem 2008, kdy dosáhly 30,5 mld. CAD.

Hlavní podíl na růstu výdajů v roce 2011 měl firemní sektor, který investoval 15,6 mld. CAD (meziročně o 5% více). Mírný nárůst výdajů na R&D na 11,3 mld. CAD (meziročně o 1% více) zaznamenalo vysoké školství. Federální vláda vynaložila na R&D 2,5 mld. CAD, což je meziročně o 10,3% méně. Provinční vlády a provinční výzkumná pracoviště investovaly do R&D 372 mil. CAD (meziročně o 7,2% více) a privátní neziskové organizace 109 mil. CAD (meziročně o 5,2% méně). V uplynulé dekádě tvořily výdaje firemního sektoru a vysokého školství zhruba 90% celkových výdajů na R&D v Kanadě

Podle výsledků nedávného globálního průzkumu mezi 2.800 manažery ve 22 zemích světa, který iniciovala americká firma General Electric (GE), odpovědělo 75% manažerů, že nedávná ekonomická krize způsobila v jejich firmách přehodnocení rizik inovací. Zhruba 2/3 respondentů uvádí, že je v současné době mnohem obtížnější získávat na inovace veřejné i privátní finanční zdroje včetně rizikového kapitálu.

Průzkum uvádí, že vrcholní manažeři kanadských firem jsou všeobecně optimističtější ohledně inovací než manažeři v ostatních zemích. Větší optimismus než 100 kanadských respondentů vyjádřili pouze manažeři v Singapuru, Švédsku, Spojených arabských emirátech a Izraeli. Podle vyjádření výkonné ředitelky GE Canada (Elyse Allan) může být kanadský optimismus odrazem od skončení ekonomické recese neustále zmiňované informace, že kanadské firmy musí inovovat, jestliže chtějí uspět na světových trzích. Kanadští manažeři vidí investice do kapitálového vybavení a nových technologií jako klíčový způsob k dosažení konkurenceschopnosti. Dle paní Allan si kanadské firmy stále více uvědomují, že inovace jsou nutné k zajištění vyšší odolnosti v nestálém ekonomickém prostředí.

Zhruba 84% kanadských respondentů si myslí, že podpora inovací se v uplynulých 5 letech v Kanadě zvyšuje. Podle průzkumu je v Kanadě ve srovnání se zahraničím větší nadšení pro inovace mezi mladými lidmi, existuje zde větší efektivita univerzit při přípravě inovačních lídrů a rovněž vyšší potenciál pro spolupráci s univerzitami v R&D. Na druhou stranu však Kanada nepatří k vyhledávaným zemím mezi zahraničními manažery. Pouze 3% z nich zařadilo Kanadu mezi tři nejlepší inovační země, přičemž k inovačním šampiónům podle zahraničních manažerů patříUSA, Německo, Japonsko a Čína. Ke zlepšení inovačního obrazu Kanady v zahraničí je nutné dle výkonné ředitelky GE Canada zefektivnit regulace k uvedení nových produktů na trh, získávat více rizikového kapitálu a zjednodušit programy na podporu R&D.