Velvyslanectví České republiky v Ottawě

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

1. Česko-kanadské technologické dny

(Archivní článek, platnost skončena 04.04.2013.)

Ve dnech 21.-23. září 2011 se uskutečnily v Kanadě v jižním Ontariu (oblast měst Waterloo-Kitchener-Cambridge) v pořadí první Česko-kanadské technologické dny (CCTD) zaměřené na informační a komunikační technologie, robotiku, kybernetiku a možnosti spolupráce českých akademických a výzkumných institucí a firems kanadskými partnery.

Organizároty CCTD byly na české straně ZÚ Ottawa (MZV), CzechInvest a Czech ICT Alliance. Akce se uskutečnila s finannční pomocí Ministerstva zahraničních věcí ČR a CzechInvest. Na kanadské straně se na přípravách podílely Department of Foreign Affairs and International Trade (DFAIT) a především bývalý děkan strojírenské fakulty Conestoga Coolege v Kitchener a profesor pan Tony Martinek, který je českého původu.

Českou delegaci (17 lidí) na CCTID v Kanadě tvořili vrcholní představitelé několika technických univerzit a výzkumných institucí (České vysoké učení technické v Praze, Inovacentrum ČVUT, Technická univezita Liberec, Technická univerzita Ostrava), zástupci státních institucí (Rada vlády ČR pro vědu a výzkum, MZV, CzechInvest), profesní asociace (Czech ICT Alliance) a firemního sektoru (firmy Komix, Edhouse a Elmarco).

Mezi hlavní cíle CCTD patřily:

-        prezentace ČR jako země s významným vědomostním a inovačním potenciálem v oblasti ICT, robotiky a kybernetiky

-        propojení výzkumné a firemní sféry ČR s kanadskými partnery

-        podpora společných projektů v oblasti aplikovaného výzkumu a inovací     

První akcí CCTD byla konference „Czech Republic – Canada Technology and Innovation Conference“, která se uskutečnila ve středu dne 21.9. v Kitchener za účasti 55-60 lidí. Na konferenci vystoupili s prezentacemi kromě účastníků z ČR zástupci kanadských technických univerzit a výzkumných institucí (University of Waterloo, Conestoga College Institute of Technology and Advanced Learning, Canadian Institute for Photonic Innovations, Waterloo Institute for Nanotechnology), veřejné správy (DFAIT, Council of Canadian Academies, The Social Sciences and Humanities Research Council of Canada, Regional Municipality of Waterloo) a technologických firem (OpenText, Elmarco USA).

Druhou akcí CCTD ve čtvrtek a pátek dne 22.-23.9. byly prohlídky technologických institucí, univerzitních pracovišť (David Johnston Research and Technology Park University of Waterloo, Accelerator Centre, Institute for Quantum Computing, Waterloo Institute for Nanotechnology, Conestoga College Institute of Technology and Advanced Learning), světoznámých technologických firem (Research in Motion, Teledyne Dalsa) či neziskové organizace pro podporu technologických firem (Communitech).  

Oblast měst Waterloo-Kitchener-Cambridge v jižním Ontariu je hlavním kanadským technologickým centrem pro informační a komunikační technologie a nanotechnologie. Působí zde zhruba 700 technologických firem včetně světoznámých firem jako jsou Research in Motion (výrobce chytrých telefonů Blackberry a tabletů Playbook), OpenText, Teledyne Dalsa, Sybase, 3M, Google, Agfa, Christie Digital. Jižní Ontario patří mezi nejvýznamnější centra high-tech firem v Severní Americe vedle Kalifornie (Silicon Valley), Massachusetts (MIT Boston) a Texasu (Houston-Dallas).

University of Waterloo je považována za jednu z nejinovativnějších univerzit v Severní Americe, která výrazně podporuje výzkum a inovace. Řada kanadských technologických firem vyrostla na půdě University of Waterloo. Zakladatel a spolumajitel firmy Research in Motion (Mike Lazaridis) studoval na University of Waterloo a nedávno ji věnoval z vlastních peněz (100 mil. CAD) na stavbu a vybavení nové hypermoderní budovy pro Waterloo Institute for Nanotechnology a Institute for Quantum Computing. Budova   bude otevřena na počátku roku 2012.     

Research and Technology Park (RTP) University of Waterloo byl vybudován nákladem 214 mil. CAD. Na financování se podílely kanadská federální vláda, provinční vláda Ontario i město Waterloo. RTP má rozlohu 180 hektarů a jeho součástí je Accelerator, kde působí začínající technologické firmy (start-ups) především z oblasti informačních a komunikačních technologií po dobu 18-36 měsíců, a to s minimálními provozními náklady (500 CAD měsíčně). V Kanadě je v současné době 26 RTP. Nejvíce jich je v provinciích Quebec (10) a Ontario (6).

Kanadská federální vláda výrazně podporuje výzkum, inovace a spolupráci univerzit a firem v této oblasti. Kanadské university provozují světoznámý a velmi efektivní tzv. co-op program, který studentům umožňuje pravidelné střídání teoretické výuky a dobře placené práce u firem (zpravidla 4 měsíce výuky a 4 měsíce práce). Federální vláda dotuje kanadským firmám zaměstnávání co-op studentů částkou 3.000 CAD ročně na studenta. Firma Resarch in Motion (RIM) například zaměstnává každoročně 700 co-op studentů.      

Historicky první CCTD byly dle ohlasů kanadských i českých účastníků velmi úspěšnou akcí. Došlo k navázání kontaktů mezi zástupci akademické, veřejné i firemní sféry a k vyjádření velkého zájmu na vzájemné spolupráci. Na akademické půdě existují reálné možnosti spolupráce v oblasti studentských výměn, profesorských stáží i společných výzkumných projektů. Zástupci českých technologických firem navázaly kontakty s kanadskými protějšky a CCTD tak iniciovaly počátek, doufejme, jejich dlouhodobé spolupráce.

České vysoké školy ve spolupráci s vládou ČR by měly převzít a aplikovat program co-op v ČR. Program je dle zástupců kanadských univerzit, studentů a firem hodnocen jako velmi úspěšný. Co-op program průběžně ukazuje, zda vysoké školy „produkují“ absolventy, jejichž znalosti odpovídají požadavkům firem.

V průběhu CCTD byl často slyšet požadavek z kanadské i české strany na pokračování této akce. Technologické dny by se měly konat každoročně či maximálně jednou za 2 roky, a to střídavě v ČR a Kanadě. Každé další CCTD by se měly věnovat konkrétní technologické oblasti. Jako perspektivní oblasti pro vzájemnou spolupráci se jeví zdraví a lékařské vědy (tzv. life sciences), ochrana životního prostředí, energetika.