Velvyslanectví České republiky v Paříži

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Vzpomínka na Jiřího Slavíčka na velvyslanectví

Dne 21. června paní velvyslankyně zahájila vzpomínkový víkend pod názvem „BAŠTA MEZI ŽABOŽROUTY III / aneb víkend bez tečky…/ po stopách Jiřího Slavíčka potřetí“ organizovaný českým publicistou Janem Lacinou, novinářem Janem Šmídem a Pavlínou Koubskou. Čestnými hosty diskusního panelu byl novinář Tomáš Klvaňa a publicista Radko Kubičko.

Jiří Slavíček byl český novinář, publicista ale také známý gurmán a znalec francouzského prostředí, který zemřel dne 4. března 2011 ve věku 67 let. Byl populární osobností české komunity v Paříži, kam odešel v roce 1968 ještě před srpnovou invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Krátce působil také v časopise Svědectví Pavla Tigrida.

Posluchači ho také znali pod pseudonymem Adolf Bašta z vysílání Rádia Svobodná Evropa, kde pracoval jako pařížský zpravodaj i po roce 1989. Přes 30 let také působil v nočním zpravodajství Radio France a v posledních letech spolupracoval rovněž se zpravodajským kanálem ČT24 a Českým rozhlasem 6. Jeho příspěvky se vyznačovaly množstvím bonmotů a větami "bez teček". Patřil mezi legendy české žurnalistiky.