français  česky 

rozšířené vyhledávání

Zámořská území Francie

Zámořská Francie (francouzsky France d'outre-mer) je souhrnné pojmenování pro ta území a teritoria, které spadají pod francouzskou suverenitu, ale neleží v Evropě, v tzv. Metropolitní Francii.

 

Obecně lze říci, že součástí Evropské unie jsou pouze ta zámořská území, která jsou i ve vnitropolitickém uspořádání součástí Francie.

Blíže se o tom lze dočíst v článku Území EU mimo Evropu na portálu Euroskop.cz.

Ostrov Korsika (fr. la Corse) ve Středozemním moři je integrální součástí metropolitní Francie. Jedná se tedy též o součást Evropské unie.

 

Zámořské departementy a zámořské regiony


Mezi zámořské departementy a zámořské regiony - Départements et régions d'outre-mer (DROM, DOM, ROM) - patří Guadeloupe, Martinik, Francouzská Guyana, Réunion a Mayotte.

Tato ostrovní území jsou součástí Evropské unie a aplikují se zde unijní pravidla. I když je tedy možno na tato území z formálního hlediska cestovat s občanským průkazem, doporučujeme dávat přednost cestovnímu pasu. V případě komplikací s dopravním spojením se totiž lze ocitnout mimo území EU, což následně může způsobit potíže s legitimováním.

 

Zámořská společenství a zámořská území


Mezi zámořská společenství a zámořská území - Collectivités et territoires d'outre-mer (CTOM, COM, TOM) - patří zejména Svatý Martin, Svatý Bartoloměj, Francouzská Polynésie, Nová Kaledonie, ostrovy Wallis a Futuna a ostrovy Saint Pierre a Miquelon.

Uvedené ostrovy či souostroví netvoří součást Evropské unie, i když jsou s EU úzce svázány.

Status těchto území není jednotný. Je proto třeba počítat s tím, že vstupní formality mohou být odlišné. I když není zapotřebí vízum, nejedná se o zcela volný pohyb osob či pracovních sil.

V některých případech je vyžadován cestovní pas (nestačí tedy občanský průkaz), vyplnění vstupní imigrační karty, předložení zpáteční letenky či předložení dostatečných finančních prostředků k pobytu. Platí to zejména při cestách na Novou Kaledonii, která má zvláštní status.

Doporučujeme proto ověřit si před cestou u orgánů daného společenství či území přesné podmínky vstupu a pobytu.

Informace o podmínkách vstupu na Francouzskou Polynésii jsou uvedeny webovém portálu Vysokého komisariátu Francouzské republiky ve Francouzské Polynésii.

Podmínky vstupu na Novou Kaledonii naleznete na portálu veřejné správy Nové Kaledonie.

Upozorňujeme, že se některá francouzská zámořská území nacházejí v tropickém pásmu a mohou se zde vyskytovat tropické nemoci, jako je například chikungunya, horečka dengue či horečka zika. Základní přehled o tom, kde se tyto nemoci celosvětové vyskytují, naleznete například na mapě Světové zdravotnické organizace (WHO).

Před cestou na tato území proto doporučujeme konzultovat lékaře či odborné pracoviště, které se specializuje na oblast cestovní medicíny. Informace o výskytu tropických nemocí na jednotlivých zámořských územích lze nalézt na portálu Santé publique FranceInformační letáček této instituce popisuje, jak se proti uvedeným nemocem chránit. Vzhledem k tomu, že tyto nemoci přenášejí komáři, je zejména nutno používat repelenty a vhodné oblečení.

 

Telefonní čísla platná v DROM i v CTOM:

15-lékařská pomoc (SAMU-Service d´aide médicale urgence)
16- námořní pomoc (secours en mer)
17-policie (police)
18-hasiči (pompiers)

Telefonní čísla v DOM fungují stejně jako v metropolitní Francii. V TOM je nutné uvést mezinárodní předvolbu i při telefonování z a do Francie.

Měna v DOM: EURO - ceny poněkud vyšší ve srovnání s metropolitní Francií

Měna v TOM: FRANK FCP ( pro orientaci cca 1 euro - 119,25 FCP)

Kromě očkování běžných v ČR doporučují některé cestovní kanceláře i očkování proti hepatitidě A a B.

Bezpečnostní situace je srovnatelná s metropolitní Francií.