Velvyslanectví České republiky v Paříži

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

« Marie-Caroline, kněžna de Berry: romantická kněžna ve službách umění »

V úterý dne 14.května 2013 se na půdě velvyslanectví za účasti paní velvyslankyně Marie Chatardové konal hudebně-literární večer na téma : « Marie-Caroline, kněžna de Berry : romantická kněžna ve službách umění ».

V úterý 14.května 2013 se na půdě velvyslanectví za účasti paní velvyslankyně Marie Chatardové konal hudebně-literární večer na téma : « Marie-Caroline, kněžna de Berry : romantická kněžna ve službách umění ».

Během večera se se svými příspěvky o hraběnce de Berry vystřídali tři francouzští historikové: Laure Hillerin, autorka knihy Kněžna de Berry, rebelský ptáček Burbonů, Jean-Paul Clément, bývalý ředitel panství La Valée aux Loups a Daniel de Montplaisir, autor biografie knížete de Chambord.

Večer hudebně doprovodili : pianistka Tatiana Dahan, cellista Axel Salomona a sopranistka Vanessa Henriette de Hillerin. Během večera zazněly skladby Belloniho, Boieldieua, Donizettiho, Dvořáka, Chopina, Paganiniho, Rossiniho, Sanit Saëns, Smetany a Čajkovského.

Kněžna de Berry byla snachou francouzského panovníka Karla X a matkou knížete de Bordeaux, následovníka trůnu, který vešel do historie jako Jindřich V. Královská rodina byla nucena se po revoluci v červenci roku 1830 usadit v Praze, kde pobývala na Pražském hradě.