Velvyslanectví České republiky v Paříži

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Opera Brundibár v Camp des Miles

Velvyslankyně Marie Chatardová uskutečnila dne 20. června návštěvu koncentračního táboru Camp des Miles a zúčastnila se generální zkoušky opery Brundibár, kterou ve spolupráci s Mezinárodním lyrickým festivalem v Aix en Provence představili místní žáci.

Camp des Milles byl koncentračním a deportačním táborem otevřeným v září 1939 v opuštěné  cihlárně ve vesnici  Miles u města Aix-en-Provence.  Mezi lety 1939 a 1942 se stal místem uvěznění antifašistických vězňů z celkem 38 národností , mimo jiné i několika Čechů.  Je to jediný  francouzský koncentrační tábor, který zůstal do dnešní doby de facto neporušen. V létě 2012 byl zpřístupněn veřejnosti .

 Dětskou operu Brundibár napsali hudební skladatel Hans Krása a spisovatel Adolf Hoffmeister v roce 1938. Poprvé byla představena 23. září 1943 deportovanými dětmi v koncentračním táboře Terezín v okupovaném Československu. Opera zde měla velký úspěch a celkem se do podzimu 1944, kdy z Terezína odjížděly poslední transporty, odehrálo asi 55 repríz.