Velvyslanectví České republiky v Paříži

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Francie spustila MOOCs neboli dostupné univerzitní kurzy online

První přístupné online kurzy zprostředkované platformou France University Numérique (FUN) jsou v provozu od 16. ledna 2014.

Tyto MOOCs neboli Massive open online courses se zaměřují na širokou veřejnost, studenty, ale také na zaměstnance a uchazeče o práci. Provozující národní platforma France Université Numérique (FUN) zaregisrovala od října 2013 více než 88 000 zápisů do online kurzů.

V předvečer otevření prvních MOOCs uveřejnila francouzská vláda informaci o velikosti dotace do tohoto systému ve výši 8 milionů euro pro rok 2014. Tato částka se tak přidává k již investovaným 12 milionům euro, poskytnutým vládním programem "Investic budoucnosti" (Investissements d'Avenir) a bude sloužit k vytvoření třicítky nových kurzů, které doplní již stávající nabídku, a to díky zapojení škol jako HEC, ENS Cachan, University of Strasbourg, Paris 1 Panthéon Sorbonne a jiné.

Francie se tak nově řadí k zemím, které tento výukový systém již nabízejí. Nejznámnější platformou je v současnosti americká Coursera.

Zdroj: francouzský denní tisk