Velvyslanectví České republiky v Pretorii

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Uplynulo 44 let od smrti Jana Palacha

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2013.)

Živá pochodeň burcující československou veřejnost z letargie po okupaci v srpnu 1968.

Dnes 19. ledna 2013 uplynulo již 44 let od smrti Jana Palacha, studenta Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který se dne 16. ledna 1969 před budovou Národního muzea na Václavském náměstí zapálil na protest proti rezignaci československé veřejnosti po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Jeho čin vyvolal mimořádný ohlas doma i za hranicemi. O měsíc později byl Palachovým činem inspirován student železniční průmyslovky v Šumperku Jan Zajíc.

Palachovo jméno se stalo symbolem boje za demokracii a svobodu. Demonstrace v průběhu „Palachova týdne“ v lednu 1989, u příležitosti 20. výročí jeho činu, předznamenaly pád československého komunistického režimu o 10 měsíců později.

Již v prosinci 1989 bylo po Janu Palachovi opětovně pojmenováno náměstí před hlavní budovou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, na budově fakulty byla umístěna replika Palachovy posmrtné masky a pamětní deska Olbrama Zoubka.

Dne 28. října 1991 prezident republiky Václav Havel propůjčil Janu Palachovi a Janu Zajícovi in memoriam Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. V roce 2000 vznikl před rampou Národního muzea Palachův a Zajícův pomník.

Více viz multimediální projekt Univerzity Karlovy na http://www.janpalach.cz/cs/default/index.