Velvyslanectví České republiky v Pretorii

česky  english 

rozšířené vyhledávání
vaclav_havel_a_and_nelson_mandela
Foto: Vladimír Černík, ČTK
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zemřel prezident Nelson Mandela

(Archivní článek, platnost skončena 07.12.2014.)

Dne 5. prosince 2013 ve věku 95 let zemřel bývalý prezident JAR, pan Nelson Rolihlahla Mandela, který patřil k mimořádným osobnostem světových dějin 20. století. Velvyslanectví České republiky v Pretorii vyjadřuje svou nejhlubší soustrast s jeho úmrtím. Prezident Mandela zůstane navždy symbolem demokratické Jižní Afriky a národního usmíření.

Nelson Rolihlahla Mandela se narodil 18. července1918 v Transkei do klanu Madiba. Celý svůj život zasvětil boji za politická, sociální a ekonomická práva černošské většiny v JAR. Po dlouhá léta byl za své přesvědčení vězněn, v r. 1964 byl odsouzen na doživotí a větší část trestu si odpykal ve vězení na ostrově Robben Island. V 80. letech 20. století byl již Mandela uznávaným symbolem odboru proti apartheidu.

V únoru 1990 jihoafrická vláda umožnila činnost zakázaným politickým stranám a 11. února 1990 byl Mandela propuštěn z vězení bez dalších podmínek. V zásadě okamžitě se Mandela zapojil do jednání o ukončení apartheidu a o demokratickém předání moci. Jeho činnost byla klíčová pro úspěšné završení celonárodní konference pro demokratickou Jižní Afriku, kde bylo dosaženo dohody o vypsání všerasových voleb, dočasné ústavě, vytvoření koaliční vlády národní jednoty a ústavodárného shromáždění. Nelson Mandela a Frederik de Klerk za tato jednání získali v r. 1993 Nobelovu cenu míru.

Po prvních všerasových volbách se Nelson Mandela dne 10. května 1994 stal prvním černošským prezidentem JAR. Za svůj hlavní úkol si vytyčil národní usmíření. Druhou hlavní prioritou prezidenta byla ekonomická stabilizace a sociální politika zaměřená na odstraňování chudoby. Jeho vláda přijala množství základních zákonů umožňující fungování všerasové demokratické společnosti. V zahraniční politice propagoval prezident Mandela diplomatické řešení konfliktů a národní usmíření, po vzoru JAR.

V r. 2004, ve věku 85 let a se zhoršujícím se zdravím, se prezident Mandela plně stáhl z veřejného života. Většinu času trávil ve vesnici Qunu. I přesto se tu a tam k aktuálním tématům vyjadřoval a podpořil kampaň JAR na pořádání MS ve fotbale v r. 2010. Jedno z jeho posledních veřejných vystoupení bylo právě na závěrečném ceremoniálu. Od r. 2011 prodělal několik závažných infekcí, především plic.

V r. 2009 vyhlásilo Valné shromáždění OSN den jeho narozenin Dnem Nelsona Mandely. Vyzvalo všechny jednotlivce, aby věnovali 67 minut práci pro jiné, na památku 67 let, které Nelson Mandela věnoval boji za svobodu.

Nelson Mandela byl třikrát ženat a měl 6 dětí. Jeho poslední manželkou byla bývalá mosambická první dáma, Graça Machel, s níž se oženil v den svých 80. narozenin.

Nelson Mandela navštívil v květnu 1992 i Československo, kde byl přijat tehdejším prezidentem Václavem Havlem. Václav Havel je často nazýván „evropským Nelsonem Mandelou“. Oba bývalé prezidenty kromě osudu a mnoha let strávených ve vězení spojuje i boj za svobodu a lidská práva doma i ve světě. Charismatické osobnosti, s vysokým morálním kreditem, usmiřující. Oběma bylo odepíráno formální vzdělání, jednomu pro buržoazní původ, druhému pro rasovou příslušnost.