Velvyslanectví České republiky v Prištině

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návrh na zřízení západobalkánského fondu

(Archivní článek, platnost skončena 28.01.2013.)

Myšlenka zřídit regionální fond na způsob Mezinárodního visegrádského fondu vznikla v rámci českého předsednictví Visegrádské skupiny. Fond má podporovat projekty z oblasti kultury, vědy, vzdělávání, přeshraniční spolupráce a výměnu zkušeností.

Iniciativu představili v Prištině dne 26. ledna 2012 ředitel Mezinárodního visegrádského fondu Petr Vágner a ředitelka Odboru států jižní a jihovýchodní Evropy MZV ČR Ivana Hlavsová na jednání s politickým ředitelem kosovského ministerstva zahraničních věcí Lulzimem Mjeku a ředitelem odboru pro bilaterální vztahy a mezinárodní organizace Prindonem Sadriu. Hlavním smyslem iniciativy je vytvoření prostoru pro spolupráci zemí západobalkánského regionu na konkrétních projektech zaměřených na podporu občanské společnosti. Visegrád nabízí svůj know-how, včetně proškolení pověřených pracovníků. Realizátory projektů mají být nevládní organizace, případně vzdělávací instituce.

Všechny členské státy by do fondu přispívaly stejným dílem. Pro zahájení činnosti fondu není bezpodmínečnou podmínkou okamžité zapojení všech států regionu.

Politický ředitel Lulzim Mjeku poděkoval za českou iniciativu i podporu V4 a potvrdil, že Priština má zájem na projektu západobalkánského fondu aktivně participovat. Společné projekty v rámci fondu by podle něj poskytly vhodnou příležitost pro zlepšení komunikace v rámci regionu.