Velvyslanectví České republiky v Prištině

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva politických ředitelů MZV Visegrádské skupiny v Kosovu

(Archivní článek, platnost skončena 26.01.2013.)

Ve dnech 19. a 20. ledna 2012 Kosovo navštívili političtí ředitelé ministerstev zahraničních věcí zemí Visegrádské skupiny a jednali zde s vrcholnými kosovskými i mezinárodními představiteli

Akce se uskutečnila v rámci současného českého předsednictví Visegrádské skupiny (Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Návštěva Kosova navázala na cestu delegace do Srbska. Političtí ředitelé se sešli na pracovní večeři se zvláštním představitelem EU Fernandem Gentilinim, šéfem mise EULEX Xavierem Bout de Marnhacem, zástupcem Mezinárodního civilního představitele Chrisem Rowanem, zástupcem velitele KFOR Johannem Luifem a politickým poradcem šéfa mise UNMIK Jolyonem Naegelem. Druhý den návštěvy proběhla jednání s ministryní pro evropskou integraci Vlorou Çitaku a následně s místopředsedkyní kosovské vlády a vyjednavačkou v rámci dialogu s Bělehradem Editou Tahiri. Během pracovního oběda se političtí ředitele sešli s místopředsedou vlády Slobodanem Petrovićem a ministrem zahraničních věcí Enverem Hoxhajem.

 

Hlavními tématy všech jednání byly aktuální vnitro- a zahraničněpolitické otázky – dialog se Srbskem, situace v severním Kosovu, plnění Ahtisaariho plánu, vztahy s EU, především pokud jde o vízovou liberalizaci a navázání smluvních vztahů. Před odletem poskytli političtí ředitelé interview pro nezávislou kosovskou mediální agenturu InfoGlobi. Všichni kosovští partneři vyjádřili poděkování za aktivitu Visegrádské skupiny vůči západnímu Balkánu a zejména za iniciativu České republiky jakožto předsednické země. Také velmi ocenili, že v rámci navázání užší spolupráce Visegrádu s Kosovem došlo k vytvoření kontaktu se Slovenskou republikou, která Kosovo jako samostatný stát neuznává.

 

tahiri

Jednání s místopředsedkyní vlády Editou Tahiri