Velvyslanectví České republiky v Prištině

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva prvního náměstka ministra zahraničních věcí Jiřího Schneidera v Prištině

(Archivní článek, platnost skončena 19.04.2014.)

Pracovní návštěva prvního náměstka ministra zahraničních věcí se uskutečnila ve dnech 15. – 16. 4. 2013. Jiří Schneider se během ní setkal s politickými představiteli země i mezinárodních organizací, působících v Kosovu. Jednání se týkala ponejvíce bezpečnostních otázek.

Jiří Schneider absolvoval pracovní oběd s bývalým prezidentem a předsedou hlavní opoziční strany LDK Fatmirem Sejdiu, jednání s ministrem pro kosovské bezpečnostní síly (KSF) Agimem Çeku a ministrem vnitra Bajramem Rexhepim, setkání s ředitelkou Mitrovica North Administration Office Adrijanou Hodžić, večeři s vedoucím mise EULEX Berndem Borchardtem a zástupcem velitele KFOR Bojanem Pograjcem a následující den se setkal s politickým ředitelem UNMIK Jolyonem Naegelem.

Jednání se soustředila především na aktuální vývoj ohledně dialogu Prištiny s Bělehradem, týkající se severního Kosova, a její bezpečnostně politické souvislosti, aktivity kosovské vlády na severu, a dále na možnosti rozšíření spolupráce ČR a Kosova v bezpečnostní oblasti. Partneři vyjádřili zájem o o podporu a spolupráci s ČR v konkrétních oblastech, mj. o uskutečnění návštěvy ministra pro kosovské bezpečnostní síly a expertní konzultace kosovských bezpečnostních a záchranných složek v ČR, podporu Kosovu v mezinárodních strukturách, uzavření dohody o policejní spolupráci mezi ČR a Kosovem, realizaci rozvojových projektů na severu Kosova a o další příspěvek do mise KFOR.  

oběd

Bývalý kosovský prezident Fatmir Sejdiu, náměstek Jiří Schneider a velvyslanec jiří Doležel