Velvyslanectví České republiky v Prištině

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Skončil druhý ročník Evropské letní hudební akademie v Prištině

(Archivní článek, platnost skončena 25.07.2014.)

Ve dnech 14. – 24. 7. 2013 proběhl v Prištině druhý ročník Evropské letní hudební akademie, který nabídl studentům z Kosova a dalších zemí možnost studia u mezinárodně uznávaných umělců a publiku v Prištině řadu koncertů. Stejně jako loni bylo Velvyslanectví ČR hlavním organizátorem akce.

Vedle ZÚ Priština se na projektu podílely ambasády Německa, Rakouska, Lucemburska a Maďarska, Kancelář EU, EULEX a UNDP, z kosovských institucí pak ministerstva školství, kultury, evropské integrace a diaspory, Hlavní město Priština, Prištinská univerzita, Národní divadlo, Kosovská filharmonie a další.

Každý den akademie probíhaly mistrovské kurzy, které vedli tito pedagogové, vesměs mezinárodně známí umělci: Jaromír Klepáč (ČR, klavír – současně umělecký ředitel akademie), Michal Kaňka (ČR, violoncello), Oto Vrhovnik (Rakousko, saxofon), Bertram Egger (Rakousko, klarinet), Caroline Merz (Německo, zpěv), Endre Hegedüs (Maďarsko, klavír), Marcel Lallemang (Lucembursko, klarinet), Laura Levai-Aksin (Srbsko, flétna), Marko Josifoski (Srbsko, housle), Lule Elezi (Kosovo, klavír), Merita Juniku (Kosovo, zpěv) a Xhevdet Sahatxhija (Kosovo, kytara).

Letošního ročníku se zúčastnilo bezmála sto dvacet studentů, ponejvíce z Kosova, ale i z Makedonie, Srbska, Albánie, Černé Hory a Německa. Mezi kosovskými studenty byli i dva nevidomí. Prakticky každý večer se konala nějaká kulturní akce pro veřejnost.

Hlavní událostí byl slavnostní koncert profesorů akademie dne 18. 7.  Zahájili jej společně velvyslanec Jiří Doležel, prezidentka Kosova Atifete Jahjaga a eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle. Kromě nich se koncertu zúčastnili velitel KFOR, zástupce velitele EULEX, šéf UNMIK, šéf mise OBSE, dále mj. bývalý prezident Fatmir Sejdiu, místopředseda vlády Bujar Bukoshi a další představitelé vlády i opozice, převážná většina vedoucích diplomatických misí a mezinárodních organizací a další čestní hosté. Koncertní sál byl zaplněn do posledního místa, koncert natáčely kosovské i zahraniční televizní stanice. Symbolické bylo především společné vystoupení umělců albánské a srbské (a české) národnosti.

Publikum mělo dále možnost navštívit další tři studentské koncerty a závěrečný večer akademie dne 23. 7. byl pak ve znamení koncertu nejlepších studentů ze všech tříd.

Ukázalo se, že projekt hudební akademie, s nímž přišel ZÚ Priština v loňském roce a který je v rámci Kosova i sousedních zemí svým rozměrem, zaměřením a kvalitou ojedinělý, byl přijat velice pozitivně a dokázal si již získat značnou míru popularity. Doufáme, že se tato tradice udrží a že další ročník bude alespoň stejně tak povedený, jako ten letošní.

 

redhall

Galakoncert - společné vystoupení Laury Levai-Aksin (flétna - Srbsko), Michala Kaňky (violoncello - ČR) a Lule Elezi (klavír - Kosovo)

 

fule

Zahájení galakoncertu - eurokomisař Š. Füle, prezidentka Kosova A. Jahjaga a velvyslanec J. Doležel