Velvyslanectví České republiky v Prištině

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Upozornění na výskyt krymsko-konžské krvácivé horečky v Kosovu

(Archivní článek, platnost skončena 05.07.2014.)

Jako každý rok, i letos v létě se v Kosovu objevily případy nákazy krymsko-konžskou krvácivou horečkou. Jedná se o horečnaté onemocnění přenášené klíšťaty, lidé se nakazí zřídka, úmrtnost na toto onemocnění je však relativně vysoká (uvádí se 10 – 50 %). Kosovské úřady prozatím evidují šest úmrtí, a to v municipalitách Gjakova/Đakovica, Rahovec/Orahovac a Malishevë/Mališevo, které leží v centrálním, resp. jihozápadním Kosovu Kosovu a kde se tato nemoc vyskytuje každým rokem.

Příznaky nákazy zahrnují náhlé prudké zvýšení teploty, bolest hlavy, břicha, zad a kloubů, zvracení, zarudlé oči či vyrážku. Proti onemocnění neexistuje dostatečně účinná vakcína. Z hlediska nákazy jsou nejohroženější skupinou osoby přicházející do kontaktu (především) s hospodářskými zvířaty.

Doporučujeme všem návštěvníkům Kosova, kteří se hodlají pohybovat ve výše uvedených oblastech, aby se pokud možno vyhýbali lokalitám, kde lze očekávat zvýšené množství klíšťat (vysoká tráva, keře a stromy), nosili dlouhé rukávy a nohavice, používali repelenty a pravidelně kontrolovali sebe, své oblečení a domácí zvířata a případná klíšťata neprodleně odstranili.