Velvyslanectví České republiky v Prištině

česky  english  shqip  srpski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští experti v misích v Kosovu

V současné době v Kosovu působí v rámci mezinárodních misí KFOR, EULEX, OBSE a UNMIK celkem několik desítek českých vojenských, policejních i civilních expertů.

KFOR

KFOR LOGO

Síly mise KFOR, působící v Kosovu na základě rezoluce RB OSN 1244/1999, jsou v současné době v etapě tzv. „Deterrence Presence“ (odstrašující přítomnost). Formálně alianční jednotky v Kosovu plní roli tzv. třetí instance (third responder) po kosovské policii a silách EULEX.

KFOR pokračuje v postupném předávání zodpovědnosti za dohled nad srbskými náboženskými památkami kosovské policii (tzv. unfixing), v září 2013 skončil unfixing u předposlední památky (Peć).

Vedle zajišťování bezpečného prostředí, svobody pohybu a předávání zodpovědnosti za dohled nad srbskými památkami kosovské policii mise KFOR rovněž asistuje při budování Kosovských bezpečnostních sil (Kosovo Security Force - KSF), které v červenci 2013 dosáhly měřítkem NATO plných operačních schopností (Full Operational Capability – FOC).

Česká republika ukončila svoji významnou účast v misi KFOR v roce 2011. V letech 2013 a 2014 se na základě schváleného parlamentního mandátu do mise zapojí čeští vojenští experti v počtu do 10 osob. V rámci velitelství mise KFOR Česká republika již několik let obsazuje civilní pozici zástupce politického poradce velitele mise KFOR.

Více informací o českých kontingentech v Kosovu: http://www.mise.army.cz/aktualni-mise/kosovo/kosovo-kfor-15559/

 

EULEX

Činnost mise byla plně zahájena v dubnu 2009 na základě prohlášení RB OSN a zprávy GT z prosince 2008, vycházející z rezoluce 1244/1999. EULEX je dosud nejrozsáhlejší civilní misí realizovanou v rámci Společné bezpečnostní a obranné politiky EU. Hlavní zaměření mise je soustředěno na oblast justice, policie, celní správy a právního státu. Mise má částečný exekutivní mandát omezený na oblast válečných zločinů, organizovaného zločinu, korupce, terorismu a závažné finanční kriminality. Aktuální mandát mise je platný do 14. června 2014.

V rámci mise EULEX působí jak čeští policisté (v Prištině a v Mitrovici), tak i čeští státní zástupci, soudci a další civilní experti.

 

V misích UNMIK a OBSE v Kosovu působí v současné době po jednom českém expertovi.