http://www.prt-logar.cz

Afghánští farmáři se budou vzdělávat v zemědělské škole postavené Čechy

13.12.2011

PRT dokončil v provincii Lógar stavbu první části střední zemědělské a mechanické školy.

Více než tisícovce studentů bude sloužit nová střední zemědělská a mechanická škola, která vyrůstá v Pol-e Alam, hlavním městě Lógaru. Škola nabídne vůbec první možnost odborného vzdělávání mladým lidem v provincii, kde se zemědělstvím živí až 85% obyvatel.

V právě dokončené fázi stavby byla postavena hlavní část školního areálu, včetně budovy s 19 učebnami, laboratoří a rozsáhlé haly, která bude sloužit jako dílna pro mechanické obory.

„Český rekonstrukční tým se postaral o stavbu a my jsme za to vděční. Teď je naše zodpovědnost, abychom pro školu našli kvalitní učitele,“ říká Ásif Nang, náměstek afghánského ministra školství. „Pracujeme na tom, abychom budoucím absolventům této školy našli odpovídající zaměstnání. Víme, že vzdělání je jediná cesta k prosperitě Afghánistánu,“ dodává.

Budoucí zemědělci ve škole získají znalosti a zkušenosti například v rostlinářství, agrochemii, chovu hospodářských zvířat či živočišné anatomii. V mechanických předmětech se pak naučí základům zemědělské mechanizace a opravárenství.

V další fázi projektu český PRT postaví další budovu s učebnami, ubytovny pro studenty a jídelnu. Kromě toho v areálu vyroste ukázková farma, kde si studenti budou mít možnost v praxi vyzkoušet ve škole nabyté vědomosti. Její součástí budou skleníky, ukázkové zavlažovací systémy či sklep na skladování úrody.

„Velmi si ceníme pomoci České republiky. Máme plán, že podobná škola by mohla vzniknout i na severu provincie v okresu Muhammad Agha. Rádi bychom také postavili v Lógaru další střední školu zaměřenou pouze na technické obory,“ říká ředitel provinčního ministerstva školství Abdul Mateen Džafar.

„Zemědělská škola je důležitým symbolem toho, že Lógar se vyvíjí správným směrem. Vzdělání považujeme za důležitý faktor pro budoucnost Afghánistánu,“ říká vedoucí civilní části PRT Petr Svačina.

„Postavili jsme však jen budovu, což je ta jednodušší část projektu. Úspěch nové školy ale musí zajistit afghánská vláda. Vy jste ti, kteří musí zajistit, aby zde učili kvalitní učitelé a vzdělávali se schopní studenti. Věříme, že se to podaří a že Kábulská univerzita bude plná absolventů této školy,“ vzkázal afghánským partnerům.

Filip Moravec, civilní část PRT

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►