http://www.prt-logar.cz

Pozorovací stanoviště Tangi Waghjan

Afghánské ozbrojené složky střeží cestu do Kábulu. Češi jim postavili nová pozorovací stanoviště

24.1.2011

Tangi Waghjan, Lógar – Český Provinční rekonstrukční tým (PRT) v provincii Lógar dokončil několik staveb v okolí soutěsky Tangi Waghjan. Kromě pozorovacích stanovišť pro afghánskou policii a armádu Češi postavili také mosty spojující vesnice za řekou s hlavní silnicí a otevřeli lávku pro pěší.

Ze dvou nových základen na vrcholu kopce nad strategickou soutěskou Tangi Waghjan mají afghánské bezpečnostní složky přehled o významné části provincie Lógar. Stavba obou pozorovacích stanovišť trvala 13 měsíců a byla složitá kvůli náročnému a nepřístupnému terénu.

Do nově postavených budov se už nastěhovalo deset policistů a deset vojáků. Ti monitorují údolí kolem a chrání policejní kontrolní stanoviště u hlavní silnice, který český PRT zrekonstruoval předloni.

„Silnice pod kopcem je hlavní dopravní tepnou provincie, je to část cesty z Gardezu do Kábulu. Na druhé straně zase údolím vede stezka, kudy Tálibán pašuje drogy a zbraně z Pakistánu do Kábulu a opačným směrem drahý chromit. Tady leží klíč k bezpečnosti provincie,“ vysvětluje podplukovník Ghulam Nabi Čarchi, zástupce velitele lógarské policie.

Podpora bezpečnosti patří mezi priority PRT Lógar, proto Češi v současnosti staví také zázemí pro afghánské vojáky na základně Altimur, jednu z budov soudu v Pol-e Alam, provinční vězení a policejní základnu u mostu Dabare v okrese Čarch.

Nové mosty ulehčí život tisícům rodin

V minulých dnech byl dokončen i projekt mostů, které spojují pravý a levý břeh řeky Lógar a tím i obě strany soutěsky Tangi Waghjan. Mosty vedoucí přes řeku a dva zavlažovací kanály jednak ulehčí spojení mezi kontrolním stanovištěm dole u silnice a pozorovacími stanovišti nahoře na kopci, hlavně ale pomůžou tisícům rodin z vesnic na pravém břehu řeky Lógar.

 „Předtím tu cesta končila před hlavní silnicí, utnula ji řeka a dál vedla jen metr široká lávka. Ale ode dneška se můžeme napojit rovnou na hlavní silnici do Pol-e Alam nebo do Kábulu, to nám ušetří skoro hodinu cesty,“ vysvětluje během slavnostní ceremonie místní stařešina z vesnice Shagasi Kala.

Lidé ze Shagasi Kala se na tomto projektu sami podíleli, v rámci dohody s PRT opravili štěrkovou přístupovou silnici, která vede až k betonovým mostům.

Ty budou sloužit nejen jejím obyvatelům, ale také dalším z vesnic v okresech Mohammad Agha a Chuši. „Dřív mohli lidé z okolí využívat jen most v Powraku nebo v Pole Kandahárí, když se chtěli dostat na druhý břeh. To ale byla dlouhá zajížďka,“ říká Jan Mužík, stavební inženýr českého PRT. Od čtvrtka se tisíce rodin mohou snáz dostat do provinční nemocnice v Pol-e Alam, do Kábulu nebo na bazaar - místní trhy kolem hlavní silnice, které jsou hlavním odbytištěm jejich produktů a zboží.

Český Provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Jeho civilní část tvoří 11 odborníků z ministerstva zahraničí, vojenskou složku pak 261 příslušníků Armády ČR. Mezi oblasti působení PRT patří vedle podpory bezpečnosti a budování infrastruktury také opravy vodních zdrojů, podpora zemědělství, školství, zdravotnictví a nezávislých médií. Celkem Češi dokončili v Lógaru již 144 projektů (včetně projektů rychlého dopadu).

Galerie


Pozorovací stanoviště Tangi Waghjan

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►