Velvyslanectví České republiky v Rabatu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Marocký cestovní ruch - příležitost pro zahraniční investory

„Vize 2020“ – ambiciózní plán Maroka stát se jednou z nejpopulárnějších světových turistických destinací.

Maroko má ambici stát se jednou z nejpopulárnějších světových turistických destinací. V roce 2010 jej navštívilo 9,3 mil. turistů a turistický ruch se na tvorbě HDP podílel 8 %. Přímé zahraniční investice do sektoru tvořily v témže roce 4,7 mld. MAD. Celkově v období 2001 - 2010 přinesl Maroku turistický sektor zisk 440 mld. MAD.

Pro období 2011 – 2020 připravilo marocké Ministerstvo turismu plán nazvaný Vize 2020, jehož cílem je do roku 2020 zdvojnásobit rozsah a kapacitu turistického sektoru a kvalitou jeho služeb zařadit Maroko mezi 20 nejžádanějších světových destinací.

Pro implementaci Vize 2020 je nutná velká mobilizace domácích i zahraničních finančních zdrojů v objemu min. 177 mld. MAD. Pouze hotelový segment vyžaduje investici 100 mld. MAD. Podporovat investice do turismu bude vláda, pro financování projektů vytvořila Fond na rozvoj turistického ruchu Maroka se základním jměním ve výši 15 mld. MAD. Jeho cílem je získávat zahraniční investory a uzavírat smlouvy o partnerství s fondy partnerských zemí a s mezinárodními investičními strukturami.

V kompetenci Fondu je investovat do strukturálních projektů rozvoje turismu a zabezpečit a zpřístupnit developerům požadovanou půdu. Projekty v zatím turisticky neznámých a méně rozvinutých oblastech podpoří stát až 10% investicí ze státního rozpočtu a v období 2011 - 2016 poskytnou banky dlouhodobé úvěry v hodnotě 24 miliard MAD. Projekty naplňující cíle Vize 2020 budou profitovat ze všech výhod vyplývajících ze stávající programové smlouvy a z investiční charty (viz přílohy níže).

Vize 2020 přináší regionalizaci turistického ruchu a dělí nově pro tyto účely Maroko do osmi oblastí. Hlavními cíli je jednak navyšování ubytovacích kapacit (viz přílohy níže) a jednak diverzifikace destinací i nabídky služeb (viz přílohy níže). Maroko chce plně využít svou komparativní výhodu blízkosti EU a plánuje zásadně obohatit nabídku volnočasových aktivit. Vize 2020 počítá také s opravou a zpřístupněním historických památek. Neopomíjí ani nutnost pokrýt specifické požadavky domácího turismu. K dosažení cílů Vize 2020 má sloužit 6 připravených strukturálních programů (viz níže). Všechny projekty musí respektovat pravidla udržitelného rozvoje, aby nedošlo k poškození přírodního ani kulturního dědictví.

Strukturální programy:

·       Azur 2020 je určen především pro přímořské oblasti Souss Sahara Atlantik a Marocké Středozemní moře. Jeho cílem je udělat z Maroka mezinárodně konkurenceschopnou „plážovou“ destinaci, která nabízí integrované přímořské rezorty.

·       Zelený / udržitelný rozvojje program pro projekty zaměřené na budování rezortů přátelských k životnímu prostředí, které nenarušují kulturní a sociální autenticitu místních komunit. V rámci něj by měly vznikat zelené rezorty, pouštní rezorty a ekoubytování na venkově.

·       Program Kultura a dědictví se zaměřuje na opravu památek. Některé pevnosti či rijády by měly být přestavěny na autentické luxusní ubytování. Měla by vzniknout nová muzea, např. Muzeum Afriky v Tangeru a Muzeum historie Maroka v Meknésu.

·       Strukturální program Zábava, sport a odpočinek pokrývá vznik zábavních a tematických parků, sportovních a rekreačních středisek. V plánu je např. vybudování Cinema rezortu u Ouarzazate, tzv. Malého Maroka v Marrákeši a volnočasových center u pobřežních rezortů (Agadir, Saidia).

·       Business, zdraví a wellness má za cíl přimět ty, kteří přijíždějí pracovně, aby zůstali déle. Rozvíjena by měla být lázeňská a ozdravná centra blízko Fezu a Ifrane. Dále by měla být dobudována veletržní a kongresová centra (např. Exhibition Park of Tanger).

·       Marockou poptávku naplní program Domácí turismus. Plánován je rezort s tematickým parkem v oblasti Centrální Atlantik a prázdninová outdoorová centra.

přílohy

Programová smlouva Vize 2020 889 KB PDF (Acrobat dokument) 29.6.2012

Investiční charta 28 KB PDF (Acrobat dokument) 29.6.2012

Ubytovací kapacity 31 KB DOC (Word dokument) 29.6.2012

Cíle pro jednotlivé oblasti 44 KB DOC (Word dokument) 29.6.2012