Styčný úřad České republiky v Ramalláhu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Premiér Fajjád a vedoucí SÚ Ramalláh společně otevřeli solární elektrárnu v Túbásu

Dne 2. 6. 2013 se v Túbásu, za účasti premiéra Saláma Fajjáda a vedoucího našeho Styčného úřadu Radka Rubeše, uskutečnilo slavnostní otevření solární elektrárny vybudované z prostředků zahraniční rozvojové pomoci České republiky.

Jedná se teprve o druhou solární elektrárnu tohoto typu na Palestinských územích. Cílem projektu je přispět k rozvoji využívání energie z obnovitelných zdrojů. Na přípravě projektu se podíleli: Česká rozvojová agentura, Styčný úřad ČR v Ramalláhu, palestinské Ministerstvo energetiky, palestinské Ministerstvo pro veřejné práce a výstavbu, túbáská elektrárenská společnost (TDECo) a PricewaterhouseCoopers.

Slavnostního otevření elektrárny se dále zúčastnili též palestinský ministr pro energetiku Omar Kittáneh, guvernér Túbásu Marván Túbásí, starosta města Túbás Oqab Daraghmeh, zástupci společnosti TDECo (Tubas District Electricity Company) a další vážení hosté.

Projekt byl realizován na základě Memoranda o porozumění podepsaném dne 26. 1. 2011 ministrem zahraničí ČR Karlem Schwarzenbergem a palestinským premiérem Salámem Fajjádem. Jedná se o první fázi, na kterou by do konce roku 2013 měly navazovat další dvě fáze (s celkovým předpokládaným výkonem 550 KWp/900 MWh). V této fázi bylo investováno celkem 7 miliónů Kč. Současný výkon elektrárny je 120 KWp. Elektrárna byla vybudována palestinskou společností Satco na pozemku sousedícím s tzv. Českým centrem na opravu transformátorů v Túbásu o rozloze 3000 m².

Galerie


Inaugurace soláru v Túbásu 2