Styčný úřad České republiky v Ramalláhu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

ministr_schwarzenberg_s_premierem
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Schwarzenberg navštívil 6.-7. května Palestinská území

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí České republiky Karel Schwarzenberg uskutečnil ve dnech 6.-7. května 2012 oficiální návštěvu na Palestinských územích. Jejím cílem bylo napomoci propagaci české rozvojové spolupráce a posílení dobré pověsti České republiky. Návštěva rovněž zdůraznila zájem České republiky o aktuální situaci na Palestinských územích a v oblasti Blízkého východu.

Ministr Schwarzenberg jednal dne 6. května 2012 v Ramalláhu s premiérem Salámem Fajjádem a s ministrem zahraničních věcí Rijádem Malkím. Během rozhovorů zdůraznil naše úsilí pomoci rozvoji palestinské ekonomiky, jejíž stabilita je důležitým předpokladem dlouhodobě udržitelného řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Ministr Schwarzenberg se zajímal o fungování rozvojových projektů ČR v regionu Túbás, zejména pak českého opravárenského střediska na transformátory, jehož otevření se osobně účastnil v rámci své poslední návštěvy Palestinských území v lednu 2011.

Diskutována byla též palestinská vnitropolitická situace a její vliv na mírový proces či nejnovější dění v Sýrii. Palestinští partneři využili přítomnosti ministra Schwarzenberga k prezentaci svých stanovisek k aktuálním problémům jako jsou výstavba izraelských osad na okupovaných palestinských územích včetně Jeruzaléma či mezinárodněpolitické kroky spojené s uznáním budoucího palestinského státu.

V Nábulusu se ministr Schwarzenberg sešel s Muníbem Masrím, významným palestinským podnikatelem, filantropem a politikem, který má díky svému postavení dobré kontakty napříč palestinským politickým spektrem. Muníb Masrí od ministra Schwarzenberga obdržel oficiální pozvánku na letošní pražskou konferenci Forum 2000 a přislíbil svou účast.

Ministr Schwarzenberg v rámci své návštěvy dne 7. května 2012 ve východním Jeruzalémě diskutoval o modalitách mírového řešení izraelsko-palestinského konfliktu rovněž s předními palestinskými osobnostmi jako je Hind Khoury, Hiba Husseini, Bernard Sabella či Sami Abu Dayyeh.

Galerie


Návštěva ministra Schwarzenberga v Palestině (květen 2012)