SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Administrativní zátěž na podnikatele by se měla zmírnit

Kdy: 23.11.2011, Kde: Brusel

Účastníci debaty na Stálém zastoupení diskutovali chystané návrhy na pomoc malým a středním podnikům.

Evropští podnikatelé by od příštího roku měli mít ještě více výjimek z povinností, které jim ukládá stávající nebo připravovaná legislativa EU, nebo by tyto povinnosti měly pro ně být aspoň mírnější. Dozvěděli se to účastníci semináře na Stálém zastoupení ČR při EU v Bruselu, který se 23. listopadu 2011 věnoval právě snižování administrativní zátěže.

Je to součástí chystaných návrhů na snižování administrativní zátěže po roce 2012, se kterými zástupci Evropské komise seznámili hosty debaty ještě před oficiálním schválením finální podoby zprávy EK kolegiem komisařů. EK chce tímto novým přístupem zajistit, že EU bude lépe reagovat na potřeby mikropodniků a malých a středních podniků.

Komise zamýšlí mimo jiné zavést postup, při kterém by při přípravě nové legislativy došlo k „obrácení důkazního břemene“. Nově by tedy měli legislativci vycházet z předpokladu, že mikropodniky jsou z působnosti připravovaných právních předpisů vyloučeny. Předpis by se na ně měl vztahovat pouze tehdy, pokud by pro to byly předloženy dostatečné argumenty.

Seminář pod názvem „Jak se vyhnout zbytečné zátěži po roce 2012?“ organizovaly společně Česká podnikatelská reprezentace při EU (CEBRE) a Stálé zastoupení ČR při EU. Debatu otevřel zástupce velvyslankyně ČR při EU Jakub Dürr. Ke klíčovým otázkám (jaké kroky by měly být na úrovni EU a členských států podniknuty ke snížení regulatorní zátěže pro podniky; jak nejlépe zabezpečit, že zájmy malých a středních podniků jsou při přípravě právních předpisů vzaty náležitě v potaz; jak posílit aplikaci SME testu) se vyjádřili jak zástupce EK, tak i obhájci zájmů malých a středních podniků z EUROCHAMBRES a BUSINESSEUROPE. Národní pohled na problematiku lepší regulace a aktivity podniknuté či plánované v ČR přiblížil zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu Jiří Michovský.

Další informace:

Foto: EK