SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Festival Jeden svět navštíví Brusel už popáté

Kdy: 17.05.2011 - 26.05.2011, Kde: Brusel

Pátý ročník přehlídky dokumentů s tématikou lidských práv, kterou spolupořádá Stálé zastoupení ČR při EU, se koná pod záštitou Jerzyho Buzeka, Václava Havla a Mileny Vicenové od 17. do 26. května 2011.

Diváci z řad široké veřejnosti, političtí činitelé i další pozvaní hosté budou moci zhlédnout během těchto osmi dní na několika místech nejúspěšnější filmy hlavní přehlídky festivalu Jeden svět v ČR. Přehlídka filmů bude zahrnovat vítězné filmy, které se soustředí na naléhavá témata z oblasti politiky a lidských práv na celém světě. Filmy upozorňují na případy možného porušování lidských práv například v Číně, v Rusku, v Barmě či v Iránu, ale také se zabývají komplexními problémy globalizace, imigrace či napříkla právy žen. Promítání filmů doprovází diskuze s filmovými režiséry či panelové diskuze s odborníky, kteří se specializují na jednotlivá témata promítaných filmů.

Deset z dvaceti promítaných filmů bude posuzovat porota, kterou budou tvořit Veronica Scognamiglio (Amnesty International), Pierre De Hanscutter ( Service Volontaire) International, Eric Juzen (Protection International), Catherine Woollard (European Peacebuilding Liaison Office) a Amal Iman (Human Rights Without Frontiers).Vítězný snímek Ceny za nejlepší film obdrží dlouhodobou podporu ze strany organizce Síť pro lidská práva a demokracii v Bruselu (HRDN), která vyhradí zvláštní zdroje na zvýšení povědomí o problémech, na něž oceněný film upozorňuje.

Jeden svět v Bruselu je významná událost, díky níž mohou zhlédnout důležité dokumentární filmy političtí činitelé, kteří mohou ze svých pozic napomáhat uskutečňovat určité změny. Festival ale také přináší příležitost všem milovníkům filmu, studentům i veškeré aktivní občanské společnosti zhlédnout filmy, jež inspirují silnými příběhy lidí, kteří usilují o spravedlivější svět.

Pátý ročník festivalu Jeden svět v Bruselu pořádá Mezinárodní festival filmů o lidských právech Jeden svět ve spolupráci se Stálým zastoupením České republiky při Evropské unii, Českým centrem, Bozar Centre for Fine Arts, Sítí pro lidská práva a demokracii (HRDN), Stálým zastoupením Polské republiky při Evropské unii, Goethe Institutem, Evropským parlamentem a v partnerství s Movies that Matter, festivalem Watch Docs a Festival des Libertés.

Záštitu nad festivalem převzali Jerzy Buzek, předseda Evropského parlamentu, Václav Havel, bývalý prezident České republiky, a velvyslankyně Milena Vicenová, stálá představitelka ČR při EU.