SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Festival Jeden svět v Bruselu přilákal přes 2500 diváků

Kdy: 20.04.2010, Kde: Brusel

Vítězným filmem čtvrtého ročníku festivalu dokumentárních filmů s tématikou lidských práv se stal působivý snímek Kimčongílie o utrpení obyvatel Severní Koreje.

Během festivalu, který v Bruselu probíhal od 12. do 19. dubna 2010, shlédlo přes 2500 lidí osmnáct nejlepších dokumentů z hlavního festivalu Jeden svět v Praze. Letošní ročník zaznamenal prvenství v řadě ohledů: poprvé se celý týden promítaly festivalové snímky v hlavní bruselské kulturní instituci Bozar, tři promítání proběhla v Evropském parlamentu a všechny snímky posuzovala porota odborníků Sítě pro lidská práva a demokracii (HRDN).

I díky tomu letošní festival překonal úspěchy předcházejících tří ročníků. „Jeden svět v Bruselu probíhá na více místech a divákům nabízí více filmů. To je důležité zejména vzhledem k tomu, že otázka lidských práv je dlouhodobě jednou z priorit české zahraniční politiky,“ řekla Milena Vicenová, vedoucí Stálého zastoupení ČR při EU, které festival spoluorganizovalo.

Cenu za nejlepší dokument s tématikou lidských práv udělila porota působivému snímku Kimčongílie režisérky N. C. Heikenové. Zvláštní uznání poroty si vysloužil i film Anna, sedm let v přední linii režisérky Mashy Novikové a snímek Zemřít ukamenováním tvůrců Farida Haerinejada a Mohammada Rezy Kazemiho.

Úspěch letošního ročníku festivalu Jeden svět v Bruselu 2010 byl výsledkem partnerství pražského Festivalu dokumentárních filmů s lidskoprávní tématikou Jeden svět a varšavského filmového festivalu Watch Docs, a zároveň výsledkem spolupráce se Stálým zastoupením ČR při EU, české nevládní organizace Člověk v tísni, Bozar Centre for Fine Arts, Sítě pro lidská práva a demokracii (HRDN), Stálého zastoupení Polska při EU a Festival des Libertés.