SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Seminář na Stálém zastoupení zkoumal potenciál pro inovaci

Kdy: 14.07.2010, Kde: Brusel

Účastníci semináře debatovali o příležitostech pro různé formy inovace, jež je zásadním prvkem evropské ekonomiky.

Stálé zastoupení České republiky při EU hostilo ve středu 14. července 2010 seminář věnovaný inovaci a zelené ekonomice. Akce pod záštitou Stálé představitelky ČR při EU, velvyslankyně Mileny Vicenové,  přilákala mezinárodní experty i přední české osobnosti z obchodních a vědeckých kruhů.

Konferenci organizovala CEBRE (Česká podnikatelská reprezentace při EU) ve spolupráci se Stálým zastoupením. Postupně se na ní představilo čtrnáct řečníků z evropských institucí, podnikatelské sféry a z oblasti výzkumu. Seminář zahájila zástupkyně stálé představitelky ČR při EU Jana Reinišová. Ta připomněla, že „je mnohem jednodušší podporovat výzkum než inovaci, tudíž se musíme snažit investovat v inovaci samotnou a najít vhodná měřítka pokroku“. Pokrok by měla umožnit nová hospodářská strategie Evropa 2020. Právě inovace je jedním z jejích hlavních rysů. Debata o tomto dlouhodobém plánu EU bude jedním z hlavních témat druhé poloviny roku 2010 a vyvrcholí na prosincové Evropské radě.

První diskusní panel se věnoval inovaci na mezinárodních trzích, a to zejména oblasti zvyšování energetické účinnosti, a aplikaci výzkumu prostřednictvím potenciálu obchodního sektoru. Hosté živě diskutovali i během přestávky, načež měli možnost nahlédnout na inovaci z odlišného úhlu během druhého panelu.  Ten se zabýval inovativními řešeními v kontextu životního prostředí. Ladislav Miko, ředitel z Generálního ředitelství pro životní prostředí Evropské komise a bývalý český ministr životního prostředí, přednesl úvodní projev o pojetí zelené infrastruktury založeném na existujicích ekosystémech. Konferenci uzavřel třetí panel na téma regionálních priorit a předávání vědomostí.

Navzdory konání během prázdninové sezóny zaznamenala konference značný zájem. Dorazilo na ni přes pět desítek hostů včetně pracovníků Generálního ředitelství EK pro výzkum a CZELO (Česká styčná kancelář pro výzkum a vývoj v Bruselu). Inovace byla Arnaldem Abruzzinim z Eurochambres mimo jiné definována jako úspěšné využití nových nápadů a koncepcí. Ladislav Miko ji zas popsal jako odbornou aplikaci toho, co příroda může poskytnout lidstvu. V kontextu celosvětového trendu k zelenější ekonomice znamenají podnikatelské initiciativy podpořené příhodným institucionálním prostředím krok správným směrem a mohou pomoci členským státům Unie udržet pozici v popředí inovativního úsilí.

Další informace:

Text a foto: Jana Bauerová

 

galerie