SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Stálé zastoupení a Jára Cimrman, dějství druhé

Kdy: 04.10.2012, Kde: Brusel

Přímý přenos divadelní hry „České nebe“ v den 45. výročí Divadla Járy Cimrmana sledovalo v Bruselu 140 příznivců českého génia.

K unikátní akci evropského přímého přenosu poslední hry Divadla Járy Cimrmana „České nebe“ se připojilo i České centrum Brusel a krajanský spolek Beseda ve spolupráci se Stálým zastoupením ČR při EU.

O první vysílání v HD kvalitě („hodně dobrá“) byl mezi krajany a českými pracovníky v institucích EU nebývalý zájem dokazující, že fenomén Járy Cimrmana zapustil v českém kulturním prostředí pevné kořeny. A to přesto, že k objevu truhly s pozůstalostí velkého génia došlo teprve v roce 1966.

Ve vztahu Brusel - Jára Cimrman se jednalo o „dějství druhé“, neboť to „první“ proběhlo již v říjnu 2006, kdy byl před vstupem na Stálé zastoupení ČR při EU odhalen konzervovaný otisk nohy (jehož jedinečný tvar ukazuje anatomické rysy českého génia) tehdy hostujícím Divadlem Járy Cimrmana.

Protože požár francouzského a britského pavilónu 14. srpna 1910 zcela zničil všechny exponáty, se kterými tehdy vynálezce osobně přijel na Světovou výstavu do Bruselu, stal se tento otisk nohy přes nejnovější archeologické výzkumy bohužel i jedinou památkou na Cimrmanovu návštěvu Bruselu.

O to více vyniká zásluha Divadla Járy Cimrmana, které oslavou své půlkulaté a téměř půlstoleté činnosti složilo hold velkému Čechovi a přímým přenosem potěšilo jeho příznivce i zde v belgické české komunitě.

 

Další informace:

Foto: Divadlo Járy Cimrmana