SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Stálé zastoupení hostí přednášku o prezidentu Benešovi

Kdy: 08.06.2011, Kde: Brusel

Záštitu nad přednáškou francouzského profesora Antoine Marèse převzala velvyslankyně Milena Vicenová.

Stálé zastoupení ČR při EU spolu s Českým centrem Brusel pořádá přednášku o významné osobnosti československých dějin, Edvardu Benešovi. Beneš byl prvním československým ministrem zahraničních věcí mezi roky 1918-1935, následně druhým prezidentem Československé republiky, vůdcem exilu za 2. světové války a znovu prezidentem od konce války do června 1948.

Jeho třicetiletá politická činnost symbolizuje jak zrod československého státu, tak i československou tragédii 20.století. V obtížných situacích vždy usiloval o obhajobu zájmů státu - zapojil se do „překreslování“ mapy Evropy po 1. světové válce, prosazoval existenci malého státu na mezinárodní scéně v meziválečném období a poté obnovoval nezávislost ztracenou ve vřavě 2. světové války. 

Profesor Antoine Marès je od roku 2004 vedoucím katedry soudobých dějin střední Evropy na Université de Paris 1 Panthéon-Sorbonne. Před tím byl ředitelem Centre français de recherche en science sociale (CEFRES) v Praze. Profesor Marès je výborným znalcem slovanských studií (vice-prezidentem l‘Institut d´études slaves) a československé i české zahraniční politiky. Jeho publikace pokrývají jak meziválečnou diplomacii, tak i život T. G. Masaryka a pohled na Československo jako „seismograf“ Evropy.

Přednáška (ve francouzštině) proběhne 8. června 2011 od 19.00 v prostorách Stálého zastoupení ČR (rue Caroly 15, 1050 Bruxelles) a bude zakončena číší vína.  

Další informace: