SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Stálé zastoupení hostí režisérku Helenu Třeštíkovou

Kdy: 29.09.2011 19:00 - 21:00, Kde: Brusel

Záštitu nad promítáním filmu „Katka“ a nad besedou s první dámou české dokumentaristiky převzala velvyslankyně Milena Vicenová.

Stálé zastoupení ČR při EU spolu s Českým centrem Brusel představí film „Katka“ (2009), který časosběrnou metodou dokumentuje 14 let života mladé narkomanky. Její dobrovolný vstup do světa drog („abych se odlišila od ostatních“) i postupný úpadek, rezignaci a destrukci, kterou nezastaví ani narození dcery Terezky (2008).   

Režisérka Helena Třeštíková se po studiu FAMU stala průkopnicí evropské časosběrné dokumentární metody – na její „Manželské etudy“ z roku 1987 navázalo pokračování po 20 letech, cyklus filmů o mladých lidech „Řekni mi něco o sobě“, cyklus „Ženy na přelomu tisíciletí“, vzpomínky pamětníků na J. Fučíka „Lidé, mám vás rád“ a další. Cena za nejlepší evropský dokument roku (snímek „Marcela“), kterou převzala v roce 2007 ve Španělsku, potvrdila její místo na absolutní špičce dokumentárních tvůrců.

Tvorba Heleny Třeštíkové je mnohdy označována za kontroverzní včetně nařčení z „voyérismu“ a v žádném případě nenechává diváka lhostejným. Snímek „Katka“ i beseda s režisérkou na Stálém zastoupení ČR (Rue Caroly 15, 1050 Ixelles) tak slibují skutečně výjimečný zážitek.

Vstup na akci je zdarma, ale registrace je nutná předem na adrese markvartova@czech.cz. Film bude promítán v českém znění s francouzskými titulky, beseda proběhne v češtině s tlumočením do francouzštiny.

Další informace: