SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Stálé zastoupení promítne vítězný film loňského Jednoho světa v Bruselu

Kdy: 25.04.2012 19:00 - 21:00, Kde: SZEU Brusel, Rue Caroly 15, 1050 Ixelles

Po promítání dokumentu Věznice Írán bude následovat debata s producentem Jan Kruegerem.

České centrum v Bruselu ve spolupráci se Stalým zastoupením ČR při EU a s Human Rights and Democracy Network (HRDN) vás srdečně zve na promítání filmu, který se stal loňským vítězným snímkem festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v Bruselu 2011. Po promítání bude následovat debata s producentem filmu Janem Kruegerem.

Kdy: středa 25. dubna 2012 od 19:00

Kde: Stálé zastoupení ČR při EU, Rue Caroly 15, 1050 Ixelles

Vstup je zdarma, ale předchozí registrace účastníků je nutná na adrese brussels(at)czech.cz.

 

Již šestý ročník festivalu Jeden svět v Bruselu se uskuteční od 17. do 23. května 2012. Program a další informace najdete na stránkách www.czechrep.be/oneworld.

 

Věznice Írán

režie Ali Samadi Ahadi, Německo / Írán, 2010, 80 min.

Prezidentské volby v Íránu v roce 2009 probraly národ z letargie. Mladá generace po letech vycítila šanci na změnu a vyšla do ulic na podporu reformního kandidáta Míra Hosejna Músávího. Elektrizující naději vystřídalo zklamání a všeobecná deziluze z jasného volebního podvrhu, kterým byl znovu zvolen konzervativní Mahmúd Ahmadínežád. Vlna protestů, jež se následně vzedmula, byla krutě potlačena režimem, který se neštítil použít nejbrutálnější zastrašovací prostředky.

Všechny tyto události analyzuje snímek pohledem exilových novinářů a lidskoprávních aktivistů, včetně laureátky Nobelovy ceny Shirin Ebadi; osobní rovinu íránské tragédie zachycují fiktivní příběhy dvou mladých Íránců - mladíka Kaveha a dívky Azandeh. Jejich osudy, ztvárněné působivou animovanou formou kontrastující se syrovými pouličními záběry z mobilních telefonů, jsou poskládané z tisíců příspěvků, jež se v době voleb objevily na sociálních sítích a na internetových blozích. Vzkazy odvážných Íránců a Íránek obsahují šokující informace o bezdůvodném mučení uvězněných a s mrazivou přesvědčivostí ilustrují pocity mladé íránské generace, která se ve vlastní zemi cítí jako ve vězení.

Další informace:

 

The Green Wave