SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně Vicenová otevřela výstavu v europarlamentu

Kdy: 16.11.2010 - 03.12.2010, Kde: Brusel

Výstavu věnovanou osudu židovských dětí z koncentračního tábora Terezín uspořádal Ústecký kraj ve spolupráci se Stálým zastoupením ČR při EU a dalšími partnery.

Na sto hostů navštívilo vernisáž výstavy „Neztratit víru v člověka... Protektorát očima židovských dětí“, kterou v sídle Evropského parlamentu v Bruselu uspořádal Ústecký kraj ve spolupráci se Stálým zastoupením ČR při EU a dalšími partnery. Výstava představila osudy šesti židovských dětí od roku 1938 do roku 1945.

Vernisáž se odehrála 16. listopadu v prostorách Evropského parlamentu (EP). Spolu s hejtmankou Ústeckého kraje Janou Vaňhovou ji otevřeli stálá představitelka ČR při EU Milena Vicenová, člen EP Richard Falbr, zástupce Židovského muzea Praha Michal Frankl a předseda správní rady Evropského institutu odkazu šoa Tomáš Kosta, který hovořil o svých vlastních zážitcích z koncentračního tábora Terezín.

Osobní příběhy šesti dětí jsou pro návštěvníky výstavy klíčem k historickým událostem předválečného a válečného Československa. Pro skutečné přiblížení problematiky očima dětí byly využity autentické materiály, často vytvořené právě dětmi: úryvky z deníků, korespondence, ukázky ze sbírky dětských kreseb z Terezína, dětské časopisy, fotografie, dobový tisk a další obrazové i tištěné dokumenty.

Výstava „Neztratit víru v člověka…Protektorát očima židovských dětí“ se v pátek 19. listopadu přesunula z Evropského parlamentu do Českého centra v Bruselu, kde trvala až do 3. prosince. Součástí výstavy byl také doprovodný filmový festival, který v průběhu trvání nabídl české filmy se židovskou tematikou: Dlouhá cesta (23.11.), Démanty noci (25.11.) a Musíme si pomáhat (1.12.).

Hlavním organizátorem výstavy byl Ústecký kraj, partnery byly Stálé zastoupení ČR při EU, Evropský institut odkazu šoa (ESLI) se sídlem v Terezíně, Evropský parlament (člen EP Richard Falbr), České centrum v Bruselu a Židovské muzeum v Praze.

Další informace:

Foto: Ústecký kraj

galerie