SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava přibližuje práci českých vojáků v zahraničí

Kdy: 03.05.2010 - 31.05.2010, Kde: Brusel

Fotografie budou na Stálém zastoupení ČR při EU vystaveny do konce května.

Tisíce českých vojáků se od roku 2003 účastní četných operací a misí EU, NATO, OSN i OBSE. Udržují mír a bezpečnost, zachraňují  lidské životy a poskytují humanitární podporu na třech kontinentech. Jejich práci a život v zahraničních misích nyní přibližují fotografie, které jsou vystaveny v prostorách Stálého zastoupení ČR při EU.

Výstava fotografií „Čeští vojáci v zahraničních operacích“ byla připravena ve spolupráci mezi Stálým zastoupením a Prezentačním a informačním centrem Ministerstva obrany ČR. Autory vystavených fotografií z Afghánistánu, Kosova, Bosny a Hercegoviny či  Iráku, které zachycují působení vojáků v často velmi složitých a nebezpečných podmínkách, jsou profesionální i amatérští fotografové Armády České republiky – Daniel Hlaváč, Jan Procházka a Radko Janata. Snímky prvního z nich byly již dvakrát, v letech 2007 a 2009, oceněny v soutěži Czech Press Photo.

Výstavu zahájil 3. května 2010 náčelník Generálního štábu Armády České republiky, armádní generál Vlastimil Picek, a stálý představitel ČR v Politickém a bezpečnostním výboru EU, velvyslanec Václav Bálek. Vernisáže se zúčastnil rovněž vojenský představitel ČR při NATO a EU, generálporučík Jaroslav Kolkus, vojenský představitel ČR vrchního velitelství spojeneckých sil v Evropě, brigádní generál Petr Pavel, a zástupci vojenských a politických výborů při EU a NATO. Na zahájení byli rovněž přítomni autoři vystavených fotografií.

Jak zdůraznil velvyslanec Bálek během vernisáže, informace o zapojení Armády České republiky do zahraničních misí a operací jsou významnou součástí obrazu ČR v Belgii, EU i NATO. Podle armádního generála Picka je potřebné ukazovat, jak náročnou práci čeští vojáci odvádějí. Proto podle něj česká armáda bude nadále podporovat organizování podobných akcí na dalších místech v zahraničí.

Výstava je přístupná veřejnosti od 3. května 2010 do 31. května 2010 v prostorách Stálého zastoupení ČR při EU (Rue Caroly 15, 1050 Ixelles - Bruxelles).

Foto: Ministerstvo obrany ČR