SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zaměstnanci Galilea se nebudou stěhovat do neznáma

Kdy: 16.02.2011, Kde: Brusel

Prezentace v Bruselu představila Prahu jako město připravené hostit prestižní evropskou agenturu pro Galileo (GSA).

Jak se žije v Praze? Jak tam cizinec sežene bydlení, kam pošle děti do školy, jak bude jezdit do práce? Odpovědi na tyto i mnoho dalších otázek dostali zaměstnanci agentury pro Galileo (GSA) a členové jejich rodin, které v brzké době čeká stěhování do Prahy, díky prezentaci připravené Ministerstvem dopravy ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy a Ministerstvem zahraničních věcí. Setkání se zaměstnanci GSA v čele s nedávno zvoleným výkonným ředitelem Carlem des Doridesem proběhlo v Pražském domě v Bruselu ve středu 16. února 2011.

V úvodních projevech stálé představitelky ČR při EU Mileny Vicenové a náměstka ministra dopravy Jakuba Hodináře zaznělo mimo jiné, že ČR považuje za největší "bohatství" agentury právě její zaměstnance, a že je proto připravena jim co nejvíce ulehčit přechod do nového působiště.

Pracovníci agentury tak mimo jiné dostali celou řadu praktických informací o bydlení v Praze od generálního sekretáře Asociace realitních kanceláří ČR Jana Borůvky, o příležitostech zaměstnání pro jejich rodinné příslušníky od Zuzany Zajarošové, atašé pro sociální politiku ze Stálého zastoupení ČR při EU, i o možnostech vzdělávání pro jejich děti od Michaely Dombrovské z Úřadu vlády ČR. S praktickými aspekty života v Praze a s možnostmi trávení volného času je seznámil Martin Dub z Pražského domu v Bruselu, a se svou osobní zkušeností s životem v ČR se podělil David Ringrose z Generálního ředitelství Evropské komise pro informační společnost. Celou akcí provázel mluvčí Stálého zastoupení Radek Honzák a k zodpovězení otázek byli připraveni i další pracovníci Stálého zastoupení ČR při EU.

Česká republika usilovala o hostování agentury GSA od roku 2006. O trvalém umístění v Praze bylo rozhodnuto na mezivládní konferenci v prosinci 2010. Agentura dočasně sídlí v Bruselu, termín stěhování do Prahy bude nyní předmětem jednání českých zástupců s GSA a Evropskou komisí.

 

Foto: Diana Černáková (více fotografií)

galerie