SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předsednictví dalo Česku nové možnosti

Brusel 25. června 2009 – Podle dnes zveřejněného hodnocení dosáhla Česká republika výrazného pokroku ve všech šestnácti oblastech plánu pro předsednictví. Nejvýraznější byly výsledky v energetice a v oblasti finanční a hospodářské. Zkušenosti z řízení Evropské unie umožní prosazovat české zájmy například při vyjednávání rozpočtového rámce po roce 2013.

„Po předsednictví jsme v nejlepší pozici účinně prosazovat zájmy českých občanů a firem," uvedla Milena Vicenová, velvyslankyně při EU. „Češi ukázali, že umí ovlivnit směřování Evropské unie a její legislativu. Česká republika přispěla ke zvýšení bezpečnosti Evropské unie v oblasti zásobování s energiemi. Po zkušenosti s lednovým přerušením dodávky ruského zemního plynu jsme prosadili 3,98 miliard eur například na výstavbu nových propojení mezi členskými státy a na budování nových zásobníků zemního plynu. Udělali jsme první kroky k otevření jižního koridoru pro dodávky zemního plynu z kaspické oblasti a prosadili předpisy, které zvýší například energetickou účinnosti spotřebičů a přinesou úsporu energií."

Česká republika posílila vztah k východním sousedům Evropské unie. Na summitu v Praze, vydala EU, Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzie, Moldavsko a Ukrajina společné prohlášení, ve kterém se zavazují k prohloubení vzájemného obchodu a také k možnosti postupného uvolňování vízového režimu. Evropská komise přispěje do projektu částkou 600 milionů eur.

Evropskou unii řídí tři instituce: parlament, rada a komise. Česká republika od ledna do července předsedala radě Evropské unie, která se skládá z členských států. Právě členské státy musí souhlasit s většinou rozhodnutí na evropské úrovni, jinak nemohou být platná. Zpráva hodnotící výkon českého předsednictví je k dispozici ke stažení na stránkách stálého zastoupení na adrese www.mzv.cz/eu. Jejím autorem jsou experti stálého zastoupení.

Kontakt:
Milena Vicenová, velvyslankyně
Stálé zastoupení České republiky při Evropské unii

Hodnotící zpráva ve formátu MS Word.