SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Program a priority

Brusel 6. ledna 2009 - Premiér ČR M. Topolánek a vicepremiér A. Vondra (*) představili priority a pracovní program českého předsednictví 6. ledna 2009 v Praze. Klíčovými prioritami jsou tři "E": ekonomika, energetika a Evropa ve světě. Mottem je "Evropa bez bariér".

Česká republika, tak jak je u předsednické země obvyklé, představila na začátku svého působení v čele EU priority a program činnosti na nadcházejících šest měsíců předsednictví. Pracovní program českého předsednictví je uvozen stručným popisem prioritních oblastí, kterým chce Česká republika v předsednické funkci věnovat zvláštní pozornost. Následuje podrobný popis agend, kterými se předsednictví bude v rámci vnitřních i vnějších politik Unie zabývat.

Dokument je výsledkem dvou let přípravných prací. Vláda při definici priorit a programu vycházela ze strategických dokumentů EU a závěrů Rad EU i Evropských rad. Spolu s Francií a Švédskem – partnery v předsednickém triu – také připravila společný osmnáctiměsíční program, který je na rok a půl pomyslným jízdním řádem EU. Priority a program českého předsednictví zároveň reagují i na aktuální výzvy, které před Evropskou unií vyvstaly posledních měsících či týdnech před začátkem roku 2009.


(*) Poslanecká sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka 24. března 2009. Novým premiérem byl 9. dubna 2009 jmenován Jan Fischer.

Přílohy

Datum aktualizace: 14.5.2009 14:03