SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nový finanční program pomůže podnikům

(Archivní článek, platnost skončena 15.12.2012.)

Nástroj COSME, který 30. listopadu 2011 navrhla Evropská komise, má v letech 2014-20 disponovat 2,5 miliardami eur.

Lepší přístup podniků k financím, podpora podnikání jako takového včetně zakládání nových podniků a zlepšení přístupu podniků na evropské i světové trhy. To mají být hlavní cíle Programu pro konkurenceschopnost podniků a malé a střední podniky (2014 – 2020), tzv. COSME, který 30. listopadu 2011 navrhla Evropská komise.

Program  má být součástí finanční perspektivy na následující sedmileté období. COSME s navrženým rozpočtem ve výši 2,5 miliardy eur naváže na aktivity, na něž přispíval stávající Program pro konkurenceschopnost a inovace (tzv. CIP).

Cílovými skupinami programu jsou podnikatelé, kteří by mohli těžit ze snazšího přístupu k financím či na trhy, dále občané, kteří se rozhodnou začít podnikat, a v neposlední řadě i veřejná správa při jejím úsilí vypracovat a účinně provádět reformní politiku.

Očekává se, že program přispěje k vytvoření 39 tisíc podniků za rok, a že ve stejném období pomůže vytvořit či zachovat přes 29 tisíc pracovních míst a zahájit přibližně 900 nových obchodních produktů, služeb či procesů.

Zmíněné 2,5 miliardy eur jsou dle návrhu rozděleny na konkrétní finanční nástroje (1,4 miliardy) a dále na fungování již existující celoevropské sítě na podporu podnikání (Enterprise Europe Network), mezinárodní průmyslovou spolupráci a vzdělávání v oblasti podnikání (1,1 miliardy).

Další informace:

Foto: EK